جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

کاربرد هوش مصنوعی در خانه هوشمند

فهرست مطالب و عناوین
کاربرد هوش مصنوعی در خانه هوشمند

هوش مصنوعی به انگلیسی Artificial intelligence که به طور مخفف آن را AI نیز می‌نامند؛کاربرد هوش مصنوعی در خانه هوشمند در واقع از طریق تکنولوژی ای است که به نحوی قابلیت تفکر دارد؛ البته این قابلیت تفکر با چیزی که ما به عنوان تفکر انسانی می‌شناسیم تا حد زیادی تفاوت دارد، اما در حقیقت سعی دارد تا از آن تقلید کند. پیشرفت‌های اخیر در سیستم‌های اتوماسیون خانه هوشمند منجر به بهبود هوش مصنوعی از نظر ارتباطی، یادگیری الگوهای رفتاری انسان و خودکارسازی دستگاه‌های خانه هوشمند بر اساس برنامه و سلایق کاربر شده است.

تعریف هوش مصنوعی

هنوز تعریف دقیقی که تمامی دانشمندان بر روی آن توافق داشته باشند از هوش مصنوعی ارائه نشده ولی اکثر تعریف‌ها را می‌توان به شکل زیر دسته بندی کرد.

 • مانند انسان فکر می‌کند
 • منطقی فکر می‌کند
 • مانند انسان عمل می‌کند
 • منطقی عمل می‌کند

دو تعریف اول مربوط به فرآیندهای تفکر و استدلال است، در حالی دو تعریف دیگر با رفتار سر و کار دارند.

در جمع بندی تعریف: هوش مصنوعی یا Artificial Intelligence شاخه ای از علوم رایانه است که هدف و کاربرد اصلی آن تولید ماشین‌های هوشمندی است که توانایی انجام وظایفی که نیازمند به هوش انسانی است را داشته باشد.

هوش مصنوعی در حقیقت نوعی شبیه سازی هوش انسانی برای کامپیوتر است و منظور از هوش مصنوعی در واقع ماشینی است که به گونه ای برنامه نویسی شده که همانند انسان فکر کند و توانایی تقلید از رفتار انسان را داشته باشد. این تعریف می تواند به تمامی ماشین هایی اطلاق شود که بگونه‌ای همانند ذهن انسان عمل می‌کنند و می‌توانند کارهایی مانند حل مسئله و یادگیری داشته باشند.

کاربرد هوش مصنوعی در خانه هوشمند به شکل گسترده ای رو به فزونی است. از این رو AI به هوشی که یک ماشین در شرایط مختلف از خود نشان می‌دهد،اطلاق می گردد. به عبارت دیگر کاربرد AI در سیستم‌هایی است که می‌توانند واکنش‌هایی مشابه رفتارهای هوشمندانه انسان ارائه دهند.
از جمله توانایی هوش مصنوعی

 1. درک شرایط پیچیده
 2. شبیه‌سازی فرایندهای تفکری و شیوه‌های استدلالی انسانی و پاسخ درست به آنها
 3. یادگیری و توانایی کسب دانش و استدلال برای حل مسایل را داشته باشند.

 

 تاریخچه کاربرد

هوش مصنوعی توسط فلاسفه و ریاضی‌دانانی نظیر جرج بول مطرح شده بود. با اختراع رایانه‌های الکترونیکی در سال ۱۹۴۳، هوش مصنوعی، دانشمندان آن زمان را درگیر چالشی بزرگ نمود. دراین شرایط، این گونه به‌نظر می‌رسید که فناوری یاد شده قادر به شبیه‌سازی رفتارهای هوشمندانه خواهد بود.

 

 کاربرد هوش مصنوعی

امروزه کاربرد هوش مصنوعی چنان گسترده و فراگیر شده‌ است که بسیاری از کاربردهای این فناوری دیگر با نام AI شناخته نمی‌شود و در واقع هر یک آنها نام تخصصی خود را دارند. تأثیرکاربرد AI را اکنون می‌توان در همه جهات و نقاط زندگی مردم مشاهده نمود. آیفونی که می تواند اعضای خانه را تشخیص دهد یا تلویزیونی که نور صفحه نمایش را  به صورت دلخواه با تعداد افراد تنظیم می‌نماید، همه ی این موارد به گوشه ای از کاربرد هوش مصنوعی اشاره دارند.

ماشین‌هایی که می توانند به صورت خود به خودی کنترل شوند. ربات‌های پرنده و یا قایق‌های هوشمند نمونه ها‌ی بارزی از کاربرد AI هستند. بسیاری از این سیستم‌ها در حال آموختن یادگیری ماشین (ML) هستند. تا درک بهتری از نیازهای ما و تحقق آرزوها داشته باشند.

برنامه نویسی ML نوعی تجزیه و تحلیل آماری است که برای پیش‌بینی نتایج احتمالی استفاده می‌شود. هرچه این نرم‌افزار داده‌های بیشتری را جمع‌آوری و تجزیه و تحلیل کند. باهوش‌تر می‌شود و می‌تواند درباره آنچه در آینده باید انجام شود، تصمیمات بسیار دقیقتری بگیرد.

مصرف کنندگان امروزه برای تولید راه‌های جدید محافظت از خانه‌ها و کارآمد ساختن برنامه‌ها در یک مکان از طریق مراکز هوشمند، کنترل از راه دور دستی و دستیاران دیجیتال نظیر سیری و گوگل اسیستنت، الکسا ، به AI و ML متکی هستند.

خانه هوشمند مدرن متشکل از دستگاه‌های الکترونیکی است که کارایی و سهولت استفاده را به داخل خانه می‌بخشد. از آنجا که بسیاری از این دستگاه‌ها به خانه معرفی می‌شوند. از طریق فناوری بی‌سیم می‌توان اطلاعات آنها را جمع کرد و از آنجا که کاربران دستگاه‌های هوشمند بیشتری را به خانه خود اضافه می کنند.

می‌توانند آنها را به سیستم‌های هوشمند ملحق کنند که از طریق رابط‌های بصری با یکدیگر صحبت می‌کنند. هوش مصنوعی می‌تواند نقش مدیریتی در حفظ خانه را به عهده بگیرد. وظایفی نظیر بررسی مصرف سوخت در برابر گزارش‌های هواشناسی و تنظیم دمای خانه را بر عهده بگیرد. هرچه این ابزارها بیشتر مورد استفاده قرار گیرند، برنامه نویسی ML بیشتر یاد می‌گیرد تا زندگی شما آسان‌تر و کارآمدتر شود.

نقش هوش مصنوعی در خانه هوشمند

برنامه های مجهز به هوش مصنوعی و IoT مانند اتوماسیون شخصی و پیش بینی شده همراه با  ذخیره سازی داده ها، باعث می شوند. با ایجاد امنیت بیشتر، امکانات راحت تر و ایمن، کیفیت زندگی افراد به طرز قابل توجهی افزایش یابد.

استفاده از AI در مدیریت زیرساخت های هوشمند خانه به جمع آوری داده های دستگاه های اتوماسیون خانگی، پیش بینی رفتار کاربر، تهیه داده ها، کمک به تقویت امنیت داده ها و حفظ حریم خصوصی کمک می کند. با داشتن قابلیت انجام وظایف خاص به صورت خودکار برای کاربر، حضور هوش مصنوعی در اتوماسیون منازل به ما این امکان را می دهد تا با محدود کردن هر چه بیشتر  کاربر، وسایل و امکانات منزل به صورت خودکار کنترل شده و در عین حال خانه ها ایمن تر شوند.

به کارگیری این AI در خانه هوشمند و ایجاد اتوماسیون در آن، عمدتا به داده هایی که دستگاه ها جمع آوری کرده اند. و  همچنین الگوریتم های یادگیری ماشین و یادگیری عمیق  بستگی دارد. دستگاه های متصل به خانه های هوشمند داده ها را تهیه می کنند . AI  از طریق این داده ها درک می کند که کارهای خاصی را بدون دخالت انسان انجام دهد.

 

افزایش امنیت

نیاز روزافزون به بهبود امنیت خانه، پیاده سازی دستگاه های مجهز به هوش مصنوعی را افزایش داده است. این دستگاه‌ها دارای ویژگی‌های مختلفی هستند. از جمله تجزیه و تحلیل تهدید، تشخیص چهره و یکپارچه‌سازی خانه‌های هوشمند، که به نوبه خود از مالکان خانه در برابر تهدیدات امنیتی محافظت می‌کند.

ماشین‌های مجهز به هوش مصنوعی با توجه به ویژگی تشخیص چهره/الگو، می‌توانند به راحتی اشیا یا چهره‌ها را تشخیص دهند. تشخیص چهره به راحتی می تواند نشانه های چهره مانند استخوان گونه، چشم ها، چانه و غیره را بررسی کرده و آنها را با داده های موجود مقایسه کند. علاوه بر این، این دستگاه‌ها می‌توانند اعلان‌هایی را در مورد بازدیدکنندگان از درب ورودی به گوشی هوشمند صاحب خانه ارسال کنند. اکثر دوربین های امنیتی پیشرفته خانه می توانند چهره اعضای خانواده، دوستان و حیوانات خانگی را شناسایی کنند.

دوربین های هوشمند

هوش مصنوعی

هوش مصنوعی همچنین می‌تواند به نسل بعدی سیستم‌های امنیتی خانه کمک کند تا تهدیدات امنیتی بالقوه را به طور فعال بررسی و تحلیل کنند. این سیستم ها با منطق هوش مصنوعی پیکربندی شده اند، که به نوبه خود، توسعه مجموعه ای از اقدامات متقابل برای محافظت از خانه را تسهیل کرده است. انتظار می رود دوربین های هوشمند مبتنی بر هوش مصنوعی نقشی حیاتی در امنیت خانه ایفا کنند. این دوربین‌ها می‌توانند ویدیوهای HD ضبط کرده و به‌طور خودکار آن‌ها را برای مراجعات بعدی در فضای ابری ذخیره کنند. با کمک برنامه های متصل هوشمند، یک فرد می تواند دید واضحی از خانه خود داشته باشد تا از تهدیدات امنیتی محافظت کند.

قفل های هوشمند

از هوش مصنوعی در قفل های هوشمند نیز استفاده می شود که از طریق گوشی های هوشمند قابل کنترل است. قفل‌های هوشمند مجهز به هوش مصنوعی، مزایای امنیتی متعددی را ارائه می‌کنند، مانند اتکای محدود به کلیدهای فیزیکی برای دسترسی، دسترسی موقت به مهمانان، و پخش ویدیوی منظم از افرادی که زنگ در را به صدا در می‌آورند. قفل های بیومتریک درب مانند Kwikset، August و Samsung را می توان در اکوسیستم خانه هوشمند گوگل، سامسونگ و آمازون ادغام کرد.

 

فناوری هوش مصنوعی (AI) برای کمک به فعالیت های روزانه خانگی

هوش مصنوعی قدرتمند است و دانش و توانایی های یادگیری انسان ها را تقلید می کند. پیشرفت‌های اخیر در سیستم‌های اتوماسیون خانه هوشمند منجر به بهبود هوش مصنوعی از نظر ارتباطی، یادگیری الگوهای رفتاری انسان و خودکارسازی دستگاه‌های خانه هوشمند بر اساس سلایق کاربر شده است.

ال‌جی فناوری DeepThinQ 1.0 را توسعه داده است که از تشخیص صدا و تصویر پشتیبانی می‌کند و اطلاعات را به سرورهای ابری منتقل می‌کند. می‌تواند فعالیت‌های مختلفی را خودکار کند، مانند خاموش کردن چراغ‌ها وقتی در از بیرون قفل است، راه‌اندازی جاروبرقی روباتیک در غیاب مالک، و روشن کردن دستگاه تصفیه هوا قبل از رسیدن صاحب خانه.

ماشین لباسشویی ال جی عادات انسان را مطالعه می کند و به طور خودکار آن تنظیمات را یاد می گیرد و همچنین آن را اعمال می کند. ماشین لباسشویی و خشک کن می توانند با سرور ابری ارتباط برقرار کنند و عملیات را بر اساس آب و هوا و کیفیت هوا تنظیم کنند. کولر گازی ال جی می تواند تعداد افراد داخل اتاق و هویت آنها را تشخیص دهد و بر اساس سلایق آنها دما را حفظ کند. ThinQ همچنین می تواند موسیقی پخش کند و دمای خودرو را نیز تنظیم کند.

 

 

از دیگر نقش ها و کاربرد های  AI عبارتند از:

 • امنیت داده ها و حفظ حریم خصوصی. اگرچه این مورد یکی از عوامل مهم نگرانی در استفاده از AI است . اما امروزه با پیشرفت های هوش مصنوعی و IoT، بحث ایمن و امنیت به خوبی جدی گرفته شده است.
 • ادغام مناسب AI و IoT به دستگاهها این امکان را می دهد تا بتوانند با عملکردهای پیشرفته ، به صورت خودکار عمل کنند. به عنوان مثال ، دوربین های امنیتی معمولاً تهدیدها را به طور خودکار هشدار می دهند.
 • AI می تواند با ادغام با کنترل های صوتی، کاربر را قادر سازد تا در وقت و هزینه راحت تر کردن کارها صرفه جویی کنند.
 • AI در کنار IOT می توانند امکانات بسیاری را به کاربر دهند که مهم ترین ویژگی آن، شخصی سازی این امکانات است که موجب می شود شما بتوانید کارهای روزمره خود را با سهولت بیشتری انجام دهید.
 • هوش مصنوعی همچنین می تواند ضروریات و اطلاعات کاربر را آموخته و آنها را ثبت نماید که این کار برای ایجاد یک تصویر در ذهن سیستم از فعالیت های کاربر بسیار موثر است. به عنوان مثال، هوش مصنوعی می تواند یک آشپزخانه هوشمند  را طبق عادات فرد ایجاد کند. هوش مصنوعی می تواند قبل از اینکه مشتری حتی به خانه بازگردد ، شروع به پخت و پز کند. پتانسیل ارائه شده توسط IoT و AI فقط به خانه های جدید محدود نمی شود.

 

آینده هوش مصنوعی (AI) در خانه هوشمند چیست؟

هوش مصنوعی

بهوشمند شدن ساختمان ها روند رو به افزایشی دارد و کارشناسان پیش‌بینی می‌کنند در سال 2023 از 300 میلیون خانه فراتر خواهد رفت. با رشد بازار خانه‌های هوشمند، انتظار می‌رود تهدیدات امنیتی جدیدی افزایش یابد. دستگاه های متصل بی سیم در برابر حملات سایبری آسیب پذیرتر هستند. از این رو، محافظت از دستگاه های متصل در برابر تهدیدات و آسیب پذیری های امنیتی برای جلب اعتماد صاحبان خانه و افزایش فروش دستگاه های هوشمند خانه ضروری است.

از سوی دیگر، شرکت ها در تلاش هستند تا هوش مصنوعی را با احساسات ادغام کنند. ال‌جی شخصیتی شاد برای ربات Clio خود ارائه کرده است، در حالی که سونی شخصیت و احساسات منحصر به فردی را به نسل بعدی سگ‌های Aibo Robotic خود اضافه می‌کند. با کمک EmoShape’s Emotion Processing، دستیاران شخصی و آواتارها می توانند 12 احساس داشته باشند که شامل لذت، ناامیدی، درد و رضایت و غیره می شود. واحد پردازش احساسات می تواند حالت چهره و زبان بدن یک ربات یا یک آواتار را روی صفحه دسکتاپ کنترل کند.

Google پشتیبانی چند زبانه را اضافه کرد تا دستیار Google بتواند همزمان بیش از یک زبان را بفهمد و صحبت کند. این به «دستیار» کمک کرد تا زبان اعضای خانواده در خانه‌های دوزبانه را بفهمد. با پیشرفت‌هایی در تشخیص گفتار، می‌توان با دستیار به دو زبان صحبت کرد.

مواردی وجود داشته است که دستگاه ها در مواقعی که لازم نبود فعال می شده اند و انسان ها ملزم به دخالت و تصمیم گیری یا رفع هر گونه اشتباه بوده اند. برای اینکه هوش مصنوعی در همه جا حاضر باشد، سیستم های نسل فعلی باید بدون دخالت انسان عمل کنند.

5/5 - (2 امتیاز)
استعلام قیمت هوشمند سازی
هوشمندسازی خانه و ساختمان با 10 سال ضمانت خدمات پس از فروش

دیگر مطالب مرتبط

4 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره و بازدید رایگان از پروژه

به پاس قدردانی از وقتی که در اختیار ما قرار دادید، با ارسال مستقیم شماره‌ی خود از طریق فرم زیر برای کارشناسان ما، از خدمات مشاوره و بازدید رایگان از پروژه در اسرع وقت بهره‌مند شوید.