جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

پریز برق هوشمند چیست؟

فهرست مطالب و عناوین
پریز برق هوشمند چیست؟

پریز برق هوشمند و صرفه جویی در زمان

کاربردهای متنوعی از پریز هوشمند به واسطه ی اتصال دستگاههای مختلف برقی به آن می توان داشت ما در ادامه به بررسی این که مزایای پریز برق هوشمند چیست می پردازیم.

اگر شما هم مثل من در اصطلاح دقیقه نودی باشید احتمالا از این آپشن استقبال می کنید.

“به طور مثال چایی ساز را به پریز هوشمندی که در آشپزخانه در نظر گرفتیم می زنیم و تنظیم می کنیم. چند دقیقه پیش از بیدار شدنمان از خواب برق پریز فعال شود تا بتوانیم 5 دقیقه دیرتر ساعت را برای بیدار شدن کوک کنیم. یا هنگام برگشت به منزل پریز برق هوشمند مربوط به قهوه ساز را بوسیله اپلیکیشن موبایل هوشمند خود روشن می کنیم.”

 

 

پریز هوشمند و کاربری محافظتی و امنیتیی

همچنین از منظر سیستم امنیتی نیز می توان به پریز برق هوشمند نگریست. به طور مثال هنگام خروج از منزل با انتخاب سناریوی خروج، برق پشت تمامی پریزهای برق هوشمند قطع می شود و دیگر نگران به برق بودن وسایل مثل اتو و … نیستیم. در غیر اینصورت نهایتا” از بیرون از منزل بوسیله ی اپلیکیشن موبایل هم می توانیم وضعیت پریزها را بررسی و قطع کنیم.

همچنین دستگاهی مثل تبلت را به پریز زده ایم می توانیم بر اساس تایمر 2 ساعت شارژ کنیم تا به دستگاه آسیبی نرسد.

 

یکی دیگر از کاربردهای مهم امنیتی پریزهای برق هوشمند محافظت از کودک است. می توانیم پریز برق اتاق کودک را صرفا” در مواقع لزوم فعال کنیم، یا زمانی که مهمان کودک در منزل داریم برق تمامی پریزها قطع کنیم.

 

حالا که صحبت از فرزندان نازنین شد، خوب است به این کاربرد هم اشاره کنیم که پریز کنسول بازی را می توانیم از ساعت خاصی به بعد طبق زمانبندی غیر فعال کنیم.

 

مدیریت مصرف دستگاهها بوسیله پریزهای برق هوشمند

با استفاده از پریز های هوشمند می توانیم میزان مصرف دستگاه های متصل به آن ها را رصد کرده و کنترل کنیم. به ویژه میتوانیم میزان مصرف هر یک از دستگاه ها را مدیریت کنیم و در صورت استفاده از برق اضطراری (UPS) و مصرف بیش از حد برق آن دستگاه را به طور اتوماتیک قطع کند یا به مصرف کننده ی جدیدی برق داده نشود تا دستگاههای مهم تر مدت بیشتری دارای برق باقی بمانند.

نهایتا(خاطرنشان می کنیم در خانه ی هوشمند کوباکو تمامی امکانات فوق قابل اجرا و پیاده سازی است.) ضمن اینکه نیاز به پریز برق خاصی در خانه ناست و هر پریز از هر برندی در حالت هوشمند سازی سیمی قابل هوشمند شدن است.

 

انواع پریز برق هوشمند

همانند سایر امکانات پریز برق هوشمند نیز در هوشمند سازی سیمی و بی سیم متفاوت اجرا می شود. در خانه هوشمند سیمی میتوانیم از یک کانال ماژول خروجی استفاده کنیم و با فعال شدن رله به پریز مورد نظر جریان برق برسانیم.

در حالت هوشمند سازی بی سیم در واقع یک رابطی روی پریز برقی که با سیم کشی سنتی اجرا شده نصب میشود. و وسایل مصرفی برقی به آن رابط متصل میشوند که به این طریق با ارسال فرمان/دستور به آن رابط به طور بی سیم جریان را بوسیله رله داخل آن رابط ، قطع و وصل می کنیم.

از نگاهی دیگر، پریز در خانه هوشمند بی سیم جزو لوازم خانگی محسوب میشود. و قابل جابه جایی است که شاید دوام و ماندگاری پریز هوشمند را برای ساختمانی که بناست چند ده سال عمر کند به چالش بکشد.

 

قیمت پریز برق هوشمند

با توجه به مطالب بالا دیدیم که در دو روش هوشمند سازی سیمی و بی سیم میتوانیم پریز برق هوشمند را پیاده سازی کنیم. البته که قیمت تمام شده در هر دو حالت متفاوت است. در حالت سیمی یک کانال از ماژول خروجی را استفاده کردیم؛ بنابراین بسته به قیمت ماژول و آن هم بسته به برندی که مورد استفاده هست قیمت تغییر می کند. ضمن اینکه ماژول خروجی درهر برندی دارای تعداد کانال های متفاوت است (پیدا کنیم پرتقال فروش را!)

اما در حالت سیمی حساب و کتاب راحت انجام میشود چون به ازای هر پریز هوشمند یک رابط نیاز داریم که در برندهای مختلف قیمت های متنوع می بینیم. البته در این حالت هم رابط های با چند خروجی (مثل سه راهی خودمان) وجود دارد.

 

کلید پریز برق هوشمند

از بحث فنی که بگذریم به لحاظ ظاهری در یک خانه وقتی داریم برای پریز تصمیم میگیریم باید تکلیف کلیدها را هم مشخص کنیم. در حالت هوشمندسازی بیسیم چون یک رابط روی پریز نصب میشود شاید زیاد جای بررسی به لحاظ ست کردن با کلیدها نباشد.

 

در واقع خود فریم پریز در این حالت موجود بوده و احتمالا با کلیدها ست است.

(شاید عیبی بر پریز هوشمند بی سیم تلقی شود)

 

اما در حالت سیمی از هر پریزی که موجود در بازار باشد قابل استفاده خواهد بود؛ و از آنجا که یکی از ارزش افزوده های هوشمندسازی خانه، زیبایی آن است. بعضی از سلایق از پریز های شیشه ای همجنس و همرنگ با کلیدهای شیشه ای استفاده میکنند که هزینه ی بیشتری نسبت به پریز های معمول خواهد داشت.

پریز برق شیشه ای در واقع همان مکانیزم پریز معمول را دارد که قاب دور از جنس شیشه ای جلوه ای لوکس به آن بخشیده است.

 

5/5 - (1 امتیاز)
استعلام قیمت هوشمند سازی
هوشمندسازی خانه و ساختمان با 10 سال ضمانت خدمات پس از فروش

دیگر مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره و بازدید رایگان از پروژه

به پاس قدردانی از وقتی که در اختیار ما قرار دادید، با ارسال مستقیم شماره‌ی خود از طریق فرم زیر برای کارشناسان ما، از خدمات مشاوره و بازدید رایگان از پروژه در اسرع وقت بهره‌مند شوید.