هوشمند سازی ساختمان چیست

فهرست مطالب و عناوین
هوشمند سازی ساختمان چیست ؟

در این نوشته به طور کامل به پاسخ این سوال می پردازیم که هوشمند سازی ساختمان چیست ، یک ساختمان هوشمند چه امکاناتی دارد و چطور می توان قیمت آن را محاسبه کرد. در ادامه نیز به خدمات شرکت تولیدی و دانش بنیان کوباکو در این زمینه می پردازیم؛ بنابراین در ادامه همراه مجله‌ی ما باشید….

 

قیمت هوشمندسازی ساختمان

هزینه‌ی هوشمند سازی ساختمان به چند پارامتر اساسی بستگی دارد؛ هر کدام از پکیج‌های ساختمان هوشمند در شرکت خانه هوشمند کوباکو بر اساس تعداد محصولات مورد نیاز، نوع راهکارها و انواع و تعداد تجهیزات مورد نیاز و همچنین مشخصات کلی پروژه و سازه شامل متراژ، تعداد واحد و مرحله‌ی ساخت محاسبه‌ی قیمت می‌شوند. برای استعلام قیمت کافی ست فرم زیر را پر کنید و برای ما ارسال کنید و یا با تلفن 02188850534 تماس بگیرید.

 

مشاوره و بازدید رایگان از پروژه

چرا برای سیستم‌های هوشمندساز خارجی هزینه‌های گزاف بپردازید؟ کوباکو اولین تولیدکننده‌ی داخلی تجهیزات هوشمندسازی از سال 1388 با کامل‌ترین سبد محصولات در بازار و با بیش از 3000 واحد هوشمندسازی شده، برای مشاوره و بازدید رایگان از پروژه در خدمت شماست. کافی‌ست همین حالا نام و تلفن خود را در باکس زیر وارد کرده یا با تلفن 02188850534 تماس بگیرید.

 

هوشمندسازی ساختمان چیست ؟

هوشمندسازی ساختمان یا سیستم مدیریت ساختمان (BMS) یک مجموعه‌ی کامپیوتری پیشرفته قابل نصب در ساختمان‌هاست که با تجهیزات مختلف ارتباط برقرار می‌کند و به مالکین اجازه می‌دهد تا تاسیسات و سیستم‌های خود مانند تهویه‌ی مطبوع و گرمایش-سرمایش، روشنایی، اعلام خطر، کنترل دسترسی یا سیستم‌های مدیریت تامین انرژی (برق، گاز، آب و…) را نظارت و کنترل کنند.

سیستم‌های هوشمند سازی ساختمان هوشمند علاوه بر نصب به صورت تکی در خانه‌ها و واحدهای مجزا، به صورت کاملاً اصولی برای نصب در تمامی واحدهای یک ساختمان برای هوشمند سازی ساختمان قابل اجرا هستند. وجه تمایز سیستم‌های شرکت تولیدی و دانش بنیان خانه هوشمند کوباکو در این زمینه، تولید تجهیزات هوشمندسازی در کارخانه‌‌ی واقع در شهر اصفهان است که نتیجه‌ی آن، قیمت رقابتی پکیج‌های ما و تضمین کیفیت و خدمات پس از فروش خانه هوشمند شده است.

هوشمند سازی خانه و ساختمان در واقع استفاده از فناوری ها و روش های ارتباطی میان دستگاه های یک خانه یا یک ساختمان است که در نهایت منجر به ارتباط یکپارچه و کنترل متمرکز اعضای سازنده‌ی یک خانه می شود.

هوشمند سازی با استفاده از سیستم های اتوماسیون مختلف و بر اساس پروتکل های ارتباطی بنا شده و به کاربر و ساکنین خانه و ساختمان، امکان کنترل سیستم هایی همچون روشنایی، صوت، سرمایش و گرمایش، امنیت و… را می دهد.

 

هوشمند سازی

 

در واقع می شود گفت که مفهوم خانه‌ی هوشمند و سیستم های اتوماسیون اولیه از تقریباً یک قرن پیش شروع شده‌اند و در نهایت با پیشرفت تکنولوژی و شکل گیری فناوریهای مختلفی مثل هوش مصنوعی و اینترنت اشیا (IoT) به شکلی که امروز در دسترس هستند رسیدند.

هوشمند سازی در نهایت یک هدف غایی دارد و آن برطرف کردن نیازهای شما در سریع ترین زمان ممکن (در نتیجه، بهبود کیفیت زندگی) و صرفه جویی در وقت و هزینه‌های مربوط به انرژی در طولانی مدت است.

همچنین، تاثیر روانی ورود به یک خانه یا ساختمان هوشمند با امکانات جذاب و کارآمد برای افراد ساکن در یک خانه یا ساختمان، به مراتب از تاثیر خانه های سنتی مثبت‌تر و قوی‌تر است.

در مجموعه ی خانه ی هوشمند کوباکو، ساختارهای برنامه ریزی و اجرایی تکنیکال برای هوشمند کردن خانه ی شما، به نحو مطلوب و متنوعی پیش بینی و طرح ریزی شده است. این ساختارها همراه با انعطاف در برنامه ریزی و امکان تنوع در سناریو ها و آپشن های برنامه، بنا بر سبک زندگی هر فرد یا خانواده یا گروه پیش بینی شده اند که در پاسخ به نیازهای محیطی ساکنین، سرویس ها و امکانات بسیار جالبی را در اختیار آن ها قرار می دهند.

 

کاربرد های هوشمند سازی ساختمان

هوشمند سازی ساختمان در یک ساختمان تعاریف بسیار متفاوتی دارد: مثلا در زمان هایی که فردی از پله برقی استفاده نمی کند، انرژی بیهوده مصرف نشود. یا یک دورفرمان که به صورت اتوماتیک در گاراژ شما را باز و بسته می کند.

اما آنچه در سال های اخیر در آمریکا و کانادا و برخی ازکشورهای اروپایی به شدت مورد استقبال قرارگرفته چیزی فراتر از اینهاست؛ امکاناتی مانند کنترل درجه حرارت منزل از طریق تلفن همراه، یعنی امکان روشن، خاموش یا تنظیم سیستم های گرمایشی و سرمایشی به خصوص برای ویلاها و املاکی که به طور موقت از آنها استفاده می شود.

به طور مثال روشن و خاموش کردن ماشین لباسشویی در ساعاتی که هم مصرف برق ارزان تر است. یا زمانی که شخصی تصمیم می گیرد زمانی که در منزل نیست ماشین لباسشویی اش را روشن کند.

 

چرا هوشمند سازی

 

مصارف تفریحی و سرگرمی هوشمندسازی برای جوانان بسیار جذاب به نظر می رسد. به جای خریداری چندین سیستم صوتی و تصویری جداگانه و سرگردانی میان اینکه کدام دستگاه کنترل از راه دور، کدام تلویزیون یا ضبط صوت و غیره را کنترل می کنند، در یک سیستم هوشمند همه فایل های موسیقی و فیلم ها در یک سرور مرکزی ذخیره می گردند و در هر کجای خانه در دسترس هستند.

مدیریت نور یک خانه چه به لحاظ کاهش مصرف انرژی و چه از لحاظ سهولت، یکی دیگر از کارکردهای هوشمندسازی است.

اینکه چراغ های خانه سناریوهای مختلفی بپذیرند و شما زمان خروج از منزل به جای آنکه وارد تک تک اتاق ها شوید. بتوانید با یک کلید همه چراغ ها را، مثلا به استثنای چراغ راهرو خاموش کنید، امکانی به ظاهر ساده اما در واقع بسیار راحت و لذت بخش است.

 

امکانات هوشمندسازی ساختمان

وقتی نیازهای فیزیکی افراد در ارتباط با محیط به سهولت و با تکنولوژی های روز برآورده می شود، احساس آسایش حاصل از این فرایند به آن ها امکان تمرکز و انجام فعالیت ها با کیفیت و زمان بهینه درمسیرهای زندگی روزمره می‌دهد. به این ترتیب، رابطه‌ی نسبی مستقیمی که بین هوشمندسازی خانه و کسب احساس آرامش و آسایش بیشتر برقرار است، قابل درک خواهد بود.

در اینجا اشاره به این نکته در پس زمینه نیز به تکمیل این موضوع کمک می‌کند که:

 

” بهینه بودن قیمت خانه هوشمند به نسبت سرویس های ارائه شده و زمان اجرا و خدمات نگهداری و پس از فروش، امتیاز بسیار برجسته‌ای‌ست که هم در طول زمان استفاده و هم در چشم انداز آینده، احساس اطمینان و رضایت را برای مشتریان کوباکو در حد بهینه ی خود فراهم می کند. “

 

یک خانه‌ی هوشمند تجهیز شده به سیستم‌ها و ماژول‌های کوباکو چه امکاناتی را برای صاحبان فراهم می‌کند؟ در زیر، به برخی از جنبه های کلی هوشمندسازی پرداخته ایم:

 

کنترل همه جانبه‌ی تجهیزات

با هوشمندسازی ساختمان، نظارت و کنترل اعمالی همچون باز و بسته شدن/بالا و پایین رفتن پرده ها/کرکره ها، روشن و خاموش شدن سیستم روشنایی کاربردی و یا تزیینی، باز و بسته شدن درب ها و پنجره ها، روشن و خاموش شدن و انجام تنظیمات سیستم های صوتی، قطع و وصل شدن خروجی/انشعاب های آب و برق و گاز (نظیر پریزها،کلیدها، شیر فلکه ها و…) و غیره به راحتی صورت می‌پذیرد.

 

هوشمند سازی ساختمان چیست

 

دسترسی راحت به خانه و ساختمان

اپلیکیشن خانه هوشمند کوباکو با امکاناتی همچون قابلیت مشاهده‌ی وضعیت و کنترل امکانات منزل از هر جای دنیا و دارای قابلیت‌های متنوع همچون مدیریت کاربران، پروژه‌ها و سناریوها، در کنترل همه جانبه‌ی خانه و ساختمان شما نقش اساسی ایفا می‌کند.

سؤال دیگری که برای بسیاری از سازندگان واحدهای مسکونی مطرح است. این است که صرف نظر از محاسن یک سیستم هوشمند، آیا سالمندان، کودکان و به طورکلی کسانی که از فناوری های مدرن استفاده نمی کنند دچار مشکل می شوند؟ پاسخ این سؤال به طور قطع منفی است. بدین جهت که تقریبا در همه سیستم های جهانی هوشمندسازی، سامانه هوشمند به طور موازی با سیستم سنتی خانه عمل می کند.

بدین معنا که اگر شما تمایل نداشتید تا از طریق آیپد خود چراغ زیرزمین را خاموش کنید، بدون آنکه با مشکلی مواجه شوید، قادر خواهید بود از طریق کلیدهای هوشمند، ریموت و نهایتا در برخی محصولات با کلید سنتی این کار را انجام دهید که در این مورد خانه هوشمند کوباکو با تطبیق کلیدهای سنتی با سیستم هوشمند با روش اجرای بسیار ساده، این دغدغه را برطرف نموده است.

 

سناریوهای خانه هوشمند بر اساس سلیقه

اصلی ترین و کاربردی‌ترین ویژگی در یک خانه‌ی هوشمند، “سناریو” های مختلفی است که برای تنظیم فرایندهای روزمره در خانه طرح‌ریزی می‌شوند و بر مبنای آن سناریو، سیستم و تجهیزات الکترونیکی نصب شده در فضای خانه امکان انجام و اجرای فعالیت ها و رویدادهای مورد نظر را امکان پذیر می‌سازد.

 

کاهش هزینه‌ها و صرفه‌جویی در مصرف انرژی

تجهیزات هوشمند سازی ساختمان علاوه بر این که برای ساکنین آن احساس امنیت جانی و مالی ایجاد می‌کند، به دلیل استفاده‌ی بهینه از انرژی و ارتباط مطلوب ممکن با طبیعت موجود، در طولانی مدت به صرفه‌جویی در مصرف انرژی و کاهش هزینه‌های انرژی مصرفی نیز کمک شایانی خواهند کرد.

 

محصولات و راهکارهای هوشمندسازی

بگذارید راه دوری نرویم! همین چند دهه‌ی پیش، اگر به شما می گفتند که بهای بیشتری برای خرید یک تلویزیون باید پرداخت زیرا آن تلویزیون یک دستگاه کنترل از راه دور دارد، ممکن بود بگویید: “مگر خدای ناکرده خودم یا اهل منزل (معمولا هم کوچک ترین فرد خانواده) دچار مشکلی هستیم که در کنار تلویزیون بایستیم و شبکه های محدود آن زمان را جابه جا کنیم! “. امروزه اما تصور کنید که برای چند ساعت دستگاه کنترل تلویزیون شما گم شود؛ حاضر هستید تمام خانه را زیر و رو کنید تا آن را بیابید!

یا مثلا اگر کسی از تلفن های هوشمند با ما سخن می گفت. معمولاً پاسخ می دادیم که مگر تلفن غیرهوشمندِ من چه ایرادی دارد که یک اسباب بازی، آن هم بسیار گران تر و بزرگ تر را جایگزین آن کنم؟ همین نگرش در ابتدای ورود خودروهای ژاپنی جدید به کشورمان که در مقابل خودروهای قدیمی به نظر محکم تر و قدرتمندتر می آمدند نیز وجود داشت؛ اغلب بسیار مقاومت می کنیم، اما پس از اندک زمانی، مشتاق به استفاده از این فناوری‌های نوین می شویم.

راهکارهای هوشمندسازی ساختمان چیست ؟ راهکارهای هوشمند سازی در شرکت خانه هوشمند کوباکو در دو نوع هوشمندسازی منطبق بر سیم‌کشی هوشمند با استفاده از پروتوکل KNX (وبسایت رسمی) و هوشمندسازی منطبق بر سیم‌کشی سنتی صورت می‌گیرد که بسته به شرایط ساختمان، متراژ، مرحله‌ی ساخت، نیازهای شما و با مشاوره با کارشناسان فروش و بازدید از پروژه، مشخص می‌گردد که کدام روش برای شما مناسب‌تر است.

 

هوشمندسازی ساختمان

 

صفر تا صد ساختمان هوشمند

روند و مراحل هوشمندسازی ساختمان در خانه هوشمند کوباکو چگونه است؟

 1. پرزنت امکانات قابل پیاده سازی در پروژه
 2. انتخاب امکانات مورد نظر توسط کارفرما
 3. تهیه‌‌ی لیست اقلام و صدور پیش‌فاکتور
 4. انعقاد قرارداد و تحویل اقلام
 5. تهیه‌‌ی دستور عمل و نقشه‌ی زیرساخت سیم‌کشی
 6. نظارت تا پایان اجرای زیرساخت و تحویل گرفتن زیرساخت برق
 7. نصب و راه‌اندازی تجهیزات هوشمند
 8. تحویل آموزش و صورت جلسه و صدور گارانتی

 

پکیج‌های خانه هوشمند کوباکو

هر یک از پکیج‌های هوشمند سازی ساختمان کوباکو چه امکاناتی به شما ارائه می‌دهند؟

 

پکیج برنزی

این پکیج به عنوان یک سیستم هوشمندسازی ساختمان اسنشیال یا اولیه است که شامل برخی از مهمترین سیستمهای هوشمندسازی می شود:

 • روشنایی هوشمند
 • آیفون هوشمند
 • پرده برقی و سایه بان هوشمند
 • سناریوی خانه هوشمند
 • اپلیکیشن کوباکو

 

پکیج نقره ای

پکیج نقره ای کمی فراتر از پکیج برنزی عمل کرده و برخی از سیستم های کاربردی را به پکیج پایه اضافه می کند:

 • روشنایی هوشمند
 • سرمایش و گرمایش هوشمند
 • پریز هوشمند
 • نورپردازی هوشمند
 • سیستم صوت و رقص نور هوشمند
 • آیفون هوشمند
 • پرده برقی و سایه بان هوشمند
 • سناریوی خانه هوشمند
 • اپلیکیشن کوباکو

 

پکیج طلایی

پکیج طلایی یا فول آپشن هوشمند سازی ساختمان در واقع سبد کامل محصولات کوباکو شامل تمامی سیستم های هوشمندسازی به صورت یکپارچه است:

 • روشنایی هوشمند
 • سرمایش و گرمایش هوشمند
 • سیستم اعلام سرقت هوشمند
 • پریز هوشمند
 • نورپردازی هوشمند
 • سیستم صوت و رقص نور هوشمند
 • آیفون هوشمند
 • پرده برقی و سایه بان هوشمند
 • سیستم اعلام حریق و نشت گاز هوشمند
 • شبیه ساز حضور
 • استخر و سونای هوشمند
 • سناریوی خانه هوشمند
 • اپلیکیشن کوباکو

 

هوشمندسازی ساختمان چیست

 

روند رشد هوشمند سازی در جهان

سرمایه‌گذاری با هوشمندسازی ساختمان شما را از همین حالا به مخاطب آینده‌تان نزدیک‌تر می‌کند. طبق آخرین آمار وبسایت MoneyZine، هوشمندسازی ساختمان ها در سال 2017 به رشدی باورنکردنی رسید به طوری که در آن سال، تقریبا 150 میلیون ویلا، واحد مسکونی و یا اداری، تجاری هوشمندسازی شدند. این آمار تا سال 2023 به رشدی تقریباً 100 درصدی رسید و پیش‌بینی می‌شود که تا سال 2025، تعداد خانه‌های هوشمند به بیش از 500 میلیون می‌رسد.

 

آموزش هوشمند سازی ساختمان

با توجه به تفاوت پروتکلها و تجهیزات مختلف، باید گفت که آموزش خانه هوشمند برای هر برند/هر نوع پروتکل متفاوت است و برق کاران عزیز با توجه به بازار کار و محبوبیت برندها باید از میان آنها یکی را انتخاب کنند. برندهای ایرانی به دلیل مقرون به صرفه بودن و خدمات پس از فروش در دفاتر مرکزی و حقیقی، می توانند از آینده‌ی شغلی مطمئن‌تری برخوردار باشند.

در صورتی که تمایل دارید درباره‌ی این موضوع بیشتر بدانید، کافی ست از طریق سامانه‌ی آموزشی کوباکو با کلیک روی دکمه‌ی زیر با ما تماس بگیرید.

 

آموزش رایگان هوشمند سازی ساختمان

با کلیک روی لینک زیر به بیش از 50 ویدیوی آموزشی رایگان بدون ثبت نام و بدون نیاز به هیچ اطلاعات شخصی دسترسی پیدا خواهید کرد. برای مشاوره و درخواست ثبت نام در کلاس‌های کار با تجهیزات کوباکو، می‌توانید با 02188850534 تماس بگیرید.

 

سوالات متداول

پاسخ کارشناسان ما درباره ساختمان هوشمند به برخی از سوالاتی که ممکن است از کوباکو داشته باشید.

 

هوشمند سازی ساختمان چیست؟

هوشمندسازی مجموعه‌ای از اقدامات شامل نصب محصولات و کانفیگ تجهیزاتی‌ست که وظیفه‌ی آن‌ها، ساده‌تر کردن انجام امور روزمره و کمک به صرف انرژی و هزینه‌ی کمتر در خانه‌ی شماست. هوشمندسازی در واقع راهی برای ایجاد آرامش در خانه و راحتی خیال ساکنین است و به زودی تبدیل به یکی از استانداردهای هر ساختمانی خواهد شد.

 

مراحل هوشمندسازی چیست؟

در مرحله‌ی اول مهم است که نیاز شما را بدانیم؛ آیا یک خانه‌ی تمام هوشمند می‌خواهید، یا صرفاً چند کلید لمسی و یک پرده‌ی برقی برای شما کافی‌ست؟ در مرحله‌ی بعد، با توجه به متراژ، تعداد واحد و مرحله‌ی ساخت بنای مورد نظر، درباره‌ی بهترین راهکارها و تجهیزات به شما مشاوره می‌دهیم.

 

هوشمند سازی ساختمان

 

هوشمندسازی ساختمان چقدر هزینه می‌برد؟

این موضوع تماماً بستگی به پکیج انتخابی، طریقه‌ی هوشمندسازی و متراژ و مرحله‌ی ساخت سازه‌ی مد نظر شما دارد. اما خوب است بدانید که هوشمندسازی ساختمان در کوباکو با تجهیزات تولیدی همین شرکت دانش‌بنیان در کارخانه‌ی ما واقع در اصفهان صورت می‌گیرد که باعث شده قیمت‌های ما به نسبت دیگر شرکت‌ها کاملاً رقابتی باشند. اگر به خدمات مشاوره و بازدید رایگان از پروژه‌ی کوباکو نیاز دارید، درخواست خود را از لینک استعلام قیمت ثبت کنید.

 

شرایط هوشمندسازی در ایران چطور است؟

هوشمند سازی در ایران مبحث جدیدی نیست؛ برای مثال، در شرکت دانش‌بنیان کوباکو با پشتوانه‌ی دهه‌ها تجربه‌ی مدیران در صنعت ساختمان کشور، از سال 1388 به ارائه‌ی خدمات مشغولیم. در واقع، باید بدانید که خانه هوشمند ایرانی ویژگی‌هایی هم‌سطح با خانه‌های هوشمند روز دنیا و حتی در برخی موارد فراتر از آن‌ها دارد.

در همین 14 سال گذشته که در کوباکو مشغول به فعالیت بودیم، بیش از 3000 واحد و پروژه هوشمند سازی و تحویل کارفرما شده است و اکنون ساکنین این پروژه ها در حال بهره برداری از امکانات خانه هوشمند هستند. قطعاً این فناوری در سالیان آینده و به کمک دو فاکتور پیشرفت تکنولوژی و جا افتادن فرهنگ استفاده از هوشمندسازی و اتوماسیون در بین مردم کشورمان فراگیرتر نیز می شود.

5/5 - (1 امتیاز)
استعلام قیمت هوشمند سازی
هوشمندسازی خانه و ساختمان با 10 سال ضمانت خدمات پس از فروش

دیگر مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سال جدید رو هوشمند زندگی کن

به پاس قدردانی از زمانی که در اختیار ما قرار دادید، با ارسال مستقیم شماره‌ی خود از طریق فرم زیر برای کارشناسان ما، از خدمات مشاوره و بازدید رایگان از پروژه در بهار 1403 بهره‌مند شوید.