6 سناریوی جذاب خانه هوشمند

فهرست مطالب و عناوین
6 سناریوی جذاب خانه هوشمند

در این مقاله به 6 سناریوی جذاب خانه هوشمند در اکوسیستم خانه هوشمند کوباکو می پردازیم که هر کدام از آن ها به تنهایی ممکن است ترغیب کننده‌ی شما برای هوشمند سازی خانه‌تان باشد! در ادامه همراه ما باشید تا علاوه بر راه‌های دریافت مشاوره رایگان از کارشناسان هوشمندسازی در کوباکو، شما را با انواع سناریوهای خانه هوشمند و مزایای کوباکو در این زمینه نیز بیشتر آشنا کنیم.

 

سناریوی خانه هوشمند چیست؟

سناریوی خانه هوشمند یکی از جذاب ترین و شاید کاربردی ترین سیستم ها و امکاناتی ست که در هوشمند سازی در نظر گرفته می شود. سناریوهای هوشمندسازی می توانند در طول روز و در هنگام انجام اعمال مختلف روتین یا پیش آمدن رخدادهای ناگهانی [و یا برنامه ریزی شده از قبل]، با استفاده از یکپارچگی و هماهنگی سیستم های درگیر و بر اساس نیاز و سلیقه‌ی شما، به امور رسیدگی کنند.

آیا میهمان دارید و وقت کافی برای روشن کردن چراغ ها، تهویه‌ی هوای خانه، روشن کردن کتری و یا پخش موسیقی ندارید؟ کافی ست یک سناریو تعریف کنید که در آن به محض ورود میهمانان به خانه، تمامی این سیستم ها به صورت یکپارچه و هدفمند، اعمال مورد نظر شما را بدون خطا انجام دهند.

آیا هنگام خروج از خانه، فراموش می کنید برق را خاموش کنید و یا شیر آب و گاز را ببندید؟ یا حتی درب را قفل کنید؟ با تعریف یک سناریوی خروج از خانه، علاوه بر همه‌ی این موارد، سیستم امنیتی خانه‌ی خود را نیز فعال کرده و از ورود افراد غیرمجاز جلوگیری کنید.

 

 این‌ها تنها چند نمونه‌ی کوچک از سناریوهایی هستند که می توانید برای خانه‌ی هوشمند خود تعریف کنید…

 

البته گفتنی ست که در شرکت های هوشمند سازی مختلف، ممکن است سناریوهایی از پیش تعیین شده بر اساس سیستم های اختصاصی آن شرکت تعریف شده باشند که صد البته قابل شخصی سازی توسط شما نیز هستند. برخی از این سناریوها در شرکت تولیدی و دانش بنیان خانه هوشمند کوباکو، سناریوی ورود و خروج و سناریوی شبیه ساز حضور هستند که هر دو متکی به سیستم امنیتی هوشمند کوباکو و ماژول هوم سنتر می شوند.

حال که با سناریوهای هوشمند کمی بیشتر آشنا شدیم، بهتر است به سراغ معرفی برخی از سناریوهای کاربردی برویم که ممکن است در خانه‌ی خود به استفاده از آنها نیاز داشته باشید. پس در ادامه با مقاله‌ی 6 سناریوی جذاب خانه هوشمند همراه کوباکو باشید.

در ضمن، اگر نیاز به مشاوره در زمینه‌ی هوشمند سازی خانه‌ی خود دارید، کافی ست با تلفن 02188850534 تماس بگیرید و یا از طریق فرم زیر، درخواست خود را برای ما ارسال کنید تا در اولین فرصت پاسخگوی شما باشیم.

 

مشاوره و بازدید رایگان

 

مزایای سناریو در کوباکو

سناریوها در خانه هوشمند کوباکو بخشی مهم و پایه ای از هوشمند سازی محسوب می شوند و مفتخریم اعلام کنیم که تمامی دستگاه ها و سیستم های تولیدی این شرکت از ابتدایی ترین تا پیشرفته ترین امکانات بر حسب نیاز و سلیقه‌ی شما قابل برنامه ریزی و تعریف سناریو یا مود (Mood) هستند.

برخی از ویژگی هایی که شرکت تولیدی دانش بنیان خانه هوشمند کوباکو را در زمینه‌ی سناریوهای هوشمندسازی متمایز می کند، عبارتند از:

  • یکپارچگی همه‌ی سیستم ها در تعریف انواع سناریوها به لطف تولیدات بومی سازی شده
  • امکان تعریف و اجرای سناریو نه تنها از طریق تاچ پنل (کنترل پنل) بلکه از طریق اپلیکیشن اختصاصی خانه هوشمند کوباکو
  • امکان سِت کردن سناریوهای از پیش تعریف شده‌ی ورود و خروج و شبیه ساز حضور برای راحتی، آسایش و امنیت شما در خانه
  • مشاوره‌ی تخصصی از کارشناسان کوباکو در زمینه‌ی تعریف سناریو
  • و امکانات جذاب دیگر!

 

6 سناریوی جذاب خانه هوشمند

حال که با سناریوها و امکانات متنوع پیرامون آن ها بیشتر آشنا شدیم، فرصت مناسبی ست تا به سراغ لیست 6 سناریوی جذاب خانه هوشمند برویم. به شما پیشنهاد می‌کنیم حتماً این لیست را تا انتها دنبال کنید زیرا ممکن است به کل نظر شما را درباره‌ی هوشمندسازی تغییر دهند…!

 

1 – سناریوی بیداری

سناریوی بیداری و صبح

 

تصور کنید که ساعت 6 صبح است و به هر طریقی شده باید از خواب بیدار شوید و آماده‌ی خروج از خانه و شروع روز خود شوید. عموماً در این ساعت از صبح (با در نظر گرفتن این که شب پیش را چطور گذرانده باشید!) ممکن است انرژی لازم برای فعالیت و انجام امور خانه یا حتی اتاق خود را نداشته باشید. تعریف یک سناریو به اسم سناریوی بیداری برای شما می تواند بهترین گزینه باشد.

 

تمامی این مراحل به صورت اتوماتیک و صرفاً با یک بار تعریف سناریو انجام می شود و هیچ نیازی به دستورات یا اقدام اضافی از سمت شما نیست

 

سناریوی بیداری مورد تصور ما در این مقاله، به این صورت است که با فعالسازی آن، راس ساعت 6 صبح هر روز، پس از غیرفعال شدن سیستم امنیتی و دزدگیر، ابتدا پرده‌ی اتاق بالا رفته تا نور خورشید بتواند روند بیداری را تسریع بخشد.

پس از چند ثانیه، چراغ سرویس بهداشتی روشن شده تا ورود شما راحتتر باشد. پس از چند دقیقه، کتری به صورت خودکار روشن شده و آب شروع به جوش آمدن می کند و در همین هنگام، پرده‌های پذیرایی خانه بالا رفته تا خانه روشن شود.

تمامی این اقدامات به صورت اتوماتیک صورت می گیرند تا شما به راحتی و بدون اتلاف وقت بتوانید از خانه بیرون بروید و به محل کار خود برسید. اما خروج از خانه چطور؟

 

2 – سناریوی خروج از منزل

سناریوی خروج از منزل و کار

 

سناریوی خروج از منزل یکی از مهمترین سناریوهای یک خانه هوشمند است. در شرکت خانه هوشمند کوباکو تعریف این سناریو را عموماً به علاقه مندان به هوشمند سازی توصیه می کنیم؛ زیرا که یکی از ارکان اصلی فعالسازی سیستم امنیتی و حفاظت از حریم خانه است و به مصرف بهینه‌ی انرژی نیز کمک شایانی می کند.

یک سناریوی خروج مناسب می تواند با خاموش شدن سیستم روشنایی، سیستم صوتی و سیستم تهویه و سرمایشی گرمایشی شروع شود و با فعالسازی سیستم امنیتی (دزدگیر، آژیر و حسگر حرکتی) نیز خاتمه یابد.

فعالسازی این سناریو مخصوصاً زمانی بیشتر به کار می آید که از خانه با عجله خارج می شوید و فراموش می کنید که سیستم های بلااستفاده را، در زمانی که خانه نیستید، خاموش کنید و یا امنیت خانه را تامین کنید.

با توجه به امکان تعریف سناریو از طریق اپلیکیشن تلفن همراه، سناریوهای کاربردی مثل سناریوی خروج در مواقعی که برای بیرون آمدن از خانه عجله دارید، می توانند بسیار کاربردی باشند.

 

3 – سناریوی محل کار

سناریوی محل کار

 

این سناریو در واقع یک سناریوی ترکیبی محسوب می شود و برای زمانی که خارج از خانه و یا مشغول به فعالیت خاصی هستید و به کلی نیاز به مراقبت از حریم شخصی و خانه‌ی خود دارید کارایی بسیار زیادی دارد. خصوصاً اگر صاحب فرزند هستید و آنها را هنگام کار در خانه تنها می گذارید، سناریوی محل کار می تواند بهترین انتخاب شما برای خانه‌ی هوشمندتان باشد.

در این سناریو، می توان تعریف کرد که برخی از قفل های دیجیتالی درب ها بسته بمانند تا از ورود [یا خروج] اطفال و حتی حیوانات خانگی به برخی از اتاق های خانه جلوگیری شود. همچنین سیستم سرمایشی گرمایشی بر اساس نیاز شما می تواند خاموش باشد تا علاوه بر صرفه جویی در مصرف انرژی،

همچنین سیستم امنیتی، حسگر تشخیص حرکت، حسگر دود و شیرهای برقی کنترل مصرف آب و گاز نیز در این شرایط فعال هستند تا از بروز هر گونه اتفاق غیر مترقبه جلوگیری شده و سلامت ساکنین و همچنین وسایل و خانه‌ی شما حفظ شود.

 

4 – سناریوی ورود (بازگشت به منزل)

سناریوی ورود (بازگشت به منزل)

 

این سناریو در واقع برعکس سناریوی خروج عمل می کند و هنگامی که وارد خانه می شوید، بر اساس سلیقه و نیاز شما، اقدام به روشن یا خاموش کردن سیستم های هوشمند سازی می کند.

برای مثال، زمانی که به خانه می رسید و سناریو را فعال می کنید، پیش از رسیدن شما سیستم تهویه و سرمایشی گرمایشی اقدام به آماده سازی دمای خانه بر اساس سلیقه‌ی شما کرده و در کنار آن، با استفاده از پریز هوشمند، کتری فعال شده تا همزمان با رسیدن شما، آب به جوش بیاید.

پس از ورود شما به خانه، ابتدا چراغ راهرو روشن شده، سپس پرده ها بالا می روند و همچنین در انتها، موسیقی مورد علاقه‌ی شما نیز پخش می شود.

 

5 – سناریوی TV (خانوادگی)

سناریوی TV (خانوادگی)

 

سناریوی خانوادگی برای زمان عصر تا شب و موقعیتی توصیف و برنامه ریزی می شود که در آن، همه‌ی اهالی خانه در کنار یکدیگر هستند و به دلیل این که تلویزیون یکی از پایه‌های ثابت این دورهمی‌های شبانه است(!)، این سناریو را سناریوی تلویزیون نامگذاری می کنیم.

با فعالسازی این سناریو، پریز برق هوشمند روشن شده و تلویزیون آماده‌ی پخش می شود. در همین حین، از شدت نور چراغها کاسته شده و یا بر اساس سلیقه‌ی شما، به طور کل خاموش می شوند. همچنین پرده‌های برقی نیز بسته شده و سیستم صوتی غیرفعال می شود تا شرایط برای آرامش حداکثری و لذت بردن شما از یک جمع صمیمی خانوادگی فراهم باشد.

 

6 – سناریوی خواب

سناریوی خواب

 

حتماً زیاد پیش آمده که آماده‌ی خواب هستید و به یکباره یادتان می افتد که: “نکنه در ورودی قفل نیست؟ نکنه چراغای پذیرایی رو خاموش نکردم؟ نکنه شیر گاز باز مونده؟ نکنه تلویزیون هنوز روشنه؟” و مسائلی از این قبیل که همگی باعث می شوند خواب را فراموش کرده و یک به یک بررسی کنید که این موضوعات انجام شده یا نه.

همانطور که حدس می زنید، سناریوی خواب دقیقاً برای همین موارد طراحی و اجرا می شود! در این سناریو، ابتدا تمامی چراغ های خانه خاموش شده (که البته ممکن است یک چراغ کوچک و یا با نور کم برای پذیرایی خانه نیاز به روشن ماندن داشته باشد که کاملا بنا بر نظر شخصی و سلیقه‌ی شما قابل تعریف است.) سپس سیستم امنیتی و دزدگیر فعال می شود.

در همین حین، شیرهای برقی آب و گاز بسته می شوند تا علاوه بر حفظ محیط زیست و کاهش هزینه های مصرفی انرژی، از خانه در برابر خطرات و صدمات احتمالی نیز محافظت شود. در انتها نیز می شود بر روی سیستم صوتی یک موسیقی آرامش بخش مطابق با سلیقه‌ی شما تعریف کرد تا به راحتی به خواب بروید.

 

7 * – سناریوی شبیه ساز حضور

شبیه ساز حضور

 

یکی از سناریوهای هیجان انگیز که توسط کوباکو از پیش قابل تعریف است و به عنوان مکملی برای سیستم امنیتی هوشمند کار می کند، در واقع سناریوی شبیه ساز حضور است.

 

این سناریوی نوین، نوعی ابتکار بسیار ساده و در عین حال به شدت هوشمندانه برای جلوگیری از سرقت و تجاوز به حریم خصوصی افراد در زمانی ست که خارج از خانه یا در مسافرت هستید.

 

کار اصلی این سناریو این است که موقعی که از خانه خارج می شوید، با فعالسازی آن، از غروب آفتاب تا ساعت مشخصی از شب، چراغ های خانه به ترتیب خاص تعریف شده از قبل و بر اساس نقشه و محل جایگیری اتاق ها، خاموش و روشن می شوند تا این حس را به افراد بیرون از خانه القا کنند که انگار شخصی در داخل خانه است!

 

نحوه‌ی تهیه‌‌ی سناریوی مناسب

در این بخش پس از معرفی 6 سناریوی جذاب خانه هوشمند به این موضوع می پردازیم که چگونه انواع سناریوهای خانه هوشمند خود را ایجاد کنید که متناسب با سبک زندگی و ترجیحات و سلایق شما باشد؟

 

هدف از سناریو چیست؟

قبل از شروع به ایجاد سناریوها، باید ایده روشنی از آنچه می خواهید با خانه هوشمند خود به دست آورید داشته باشید. آیا می خواهید در مصرف انرژی صرفه جویی کنید، امنیت را افزایش دهید، راحتی خودتان را بهبود بخشید یا حال و هوای خاصی ایجاد کنید؟ به عادت ها، چالش ها و خواسته های روزانه خود فکر کنید و اهداف خاصی را که می خواهید خانه هوشمندتان در رسیدن به آن به شما کمک کند، یادداشت کنید.

 

همه‌ی دستگاه ها سازگاری دارند؟

همه دستگاه های خانه هوشمند به خوبی با هم کار نمی کنند. برخی از پروتکل‌ها، استانداردها یا پلتفرم‌های مختلفی استفاده می‌کنند که ممکن است یکپارچگی و ارتباطات آنها را محدود کند. برای جلوگیری از مشکلات سازگاری، باید دستگاه‌هایی را انتخاب کنید که از سیستم‌های مشابه یا سازگار پشتیبانی می‌کنند. همچنین می‌توانید از هاب خانه هوشمند یا دستیار صوتی برای اتصال دستگاه‌های مختلف و کنترل آن‌ها از یک مکان استفاده کنید.

 

برنامه ریزی درست انجام شده؟

سناریو مجموعه ای از اقدامات است که می توانید به صورت دستی یا خودکار بر اساس شرایط خاص راه اندازی کنید؛ برای مثال، می‌توانید سناریویی ایجاد کنید که چراغ‌ها را روشن کند، ترموستات را تنظیم کند، و وقتی به خانه می‌آیید مقداری موسیقی پخش می‌کند. روتین سناریویی است که در زمان یا فرکانس خاصی اجرا می شود. به عنوان مثال، می توانید روتینی ایجاد کنید که تمام دستگاه ها را خاموش می کند و درها را در شب قفل می کند. برای برنامه‌ریزی سناریوهای خود، باید تصمیم بگیرید که چه دستگاه‌هایی را می‌خواهید بگنجانید، چه اقداماتی را می‌خواهید انجام دهند، و از چه محرک‌ها یا برنامه‌هایی می‌خواهید استفاده کنید.

 

تنظیم سیستم ها صحیح است؟

هنگامی که سناریوهای خود را برنامه ریزی کردید، باید دستگاه ها و برنامه های خود را مطابق با طراحی خود تنظیم کنید. این کار ممکن است شامل نصب، جفت‌سازی، نام‌گذاری، گروه‌بندی، و پیکربندی دستگاه‌های شما و همچنین دانلود و راه‌اندازی برنامه‌ها یا پلتفرم‌هایی باشد که برای کنترل آن‌ها استفاده می‌کنید. همچنین ممکن است نیاز به ایجاد حساب‌ها، پیوند خدمات، اعطای مجوز و فعال کردن ویژگی‌هایی داشته باشید که برای سناریوهای شما ضروری هستند.

 

سناریو تست شده؟

پس از راه‌اندازی دستگاه‌ها و برنامه‌های خود، باید سناریوهای خود را آزمایش و تنظیم کنید تا مطمئن شوید مطابق انتظار کار می‌کنند. می توانید این کار را با فعال کردن دستی آنها، بررسی وضعیت دستگاه و نظارت بر نتایج انجام دهید. همچنین ممکن است بخواهید آنها را در شرایط مختلف مانند روز و شب، حضور یا عدم حضور یا تغییرات آب و هوا آزمایش کنید. اگر با مشکل یا خطا مواجه شدید، می‌توانید با بررسی اتصالات، تنظیمات و سازگاری دستگاه یا با تماس با پشتیبانی دستگاه یا برنامه، آن‌ها را عیب‌یابی کنید.

 

سناریو به‌روز است؟

در نهایت، می‌توانید از سناریوهای خود لذت ببرید و در حالی که با خانه هوشمند خود زندگی می‌کنید، در طی زمان آن را به‌روزرسانی کنید. می‌توانید از دستورات صوتی، کنترل‌های برنامه یا دکمه‌های فیزیکی برای فعال یا غیرفعال کردن آن‌ها به دلخواه استفاده کنید. همچنین می‌توانید عملکرد، تأثیر و مزایای آن‌ها مانند صرفه‌جویی در مصرف انرژی، هشدارهای امنیتی یا سطوح راحتی را نظارت و اندازه‌گیری کنید و یا سناریو را همزمان با با تغییر نیازها، اولویت‌ها یا زمان‌بندی‌های خود به‌روزرسانی کنید.

5/5 - (1 امتیاز)
استعلام قیمت هوشمند سازی
هوشمندسازی خانه و ساختمان با 10 سال ضمانت خدمات پس از فروش

دیگر مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

به پاس قدردانی از زمانی که در اختیار ما قرار دادید، با ارسال مستقیم شماره‌ی خود از طریق فرم زیر برای کارشناسان ما، از خدمات مشاوره و بازدید رایگان از پروژه در بهار 1403 بهره‌مند شوید.