تفاوت خانه هوشمند و سنتی چیست ؟

فهرست مطالب و عناوین

هوشمندسازی خانه با فراهم کردن راحتی و امکانات بیشتر، در استفاده از محیط برای رفع نیازهای محیطی (با تکیه بر سیستم های الکترونیکی و اتوماتیک کردن در جهت ایجاد آسایش بیشتر در زندگی روزمره) نقش بسیار موثری ایفا می کند. در این مقاله با بررسی کامل ویژگی ها و امکانات خانه هوشمند، تفاوت خانه هوشمند و سنتی را به صورت دقیق بررسی می کنیم.

 

تفاوت خانه هوشمند و سنتی چیست ؟

وقتی که ما در یک خانه ی هوشمند زندگی می کنیم، بسیاری از کارهای روزمره ی ما در ارتباط با محیط، به صورت اتوماتیک و طبق برنامه های داده شده ی قبلی و بدون نیاز به وقت گذاشتن فرد برای تکرار آن کارهای روتین محیطی انجام می شود؛ و این باعث می شود که احساس راحتی و آرامش خیلی بیشتر به کیفیت زندگی اضافه شود.

از طرف دیگر، مشکل کمبود وقت، یک موضوع بسیار پررنگ در زندگی های امروزی و مدرن در جهان است؛ و وقتی خانه ی ما به سیستم های الکترونیکی هوشمندسازی مجهز شده باشد، دقایق و ساعات قابل توجهی در شبانه روز برای ما ذخیره می شود و گویی به وقت ما اضافه می شود که ما می توانیم به نحو برای کارها/فعالیت هایی که مورد علاقه مان است و برایمان همراه با حس لذت و آرامش است، از آن ها استفاده کنیم.

وقتی که در طولانی مدت وقت بیشتری در اختیار داشته باشیم، هر شخص می تواند بنا بر سبک زندگی و علایقش، این زمان ذخیره شده را صرف رشد و پیشرفت فیزیکی، اقتصادی و روانی خود کند و مشخص است که این موضوع، برای همه ی اعضای یک جامعه بسیار مطلوب است.

 

تفاوت خانه هوشمند و سنتی

خانه هوشمند لوکس (فول آپشن) یا خانه هوشمند ساده (نیمه هوشمند)؟ با توجه به تعریف خانه هوشمند می دانیم که بناست بتوانیم تمام امکانات و تجهیزات مختلف در منزل را یکپارچه کنترل کنیم. اما واقیعتی که در پروژه های ساختمانی پیاده سازی می شود گاهی کمی متفاوت است و بنا به بودجه و سایر دلایل ممکن است در اصطلاح فول آپشن هوشمند سازی انجام شود و یا بخشی از قابلیت ها که در لیست امکانات یک خانه هوشمند در ادامه بررسی میکنیم اجرا شود که گاهی در اصطلاح عامیانه به عنوان خانه هوشمند ساده یا خانه نیمه هوشمند یاد می شود.

خب با این پیش زمینه برویم سراغ بررسی تفاوت خانه هوشمند و سنتی و قابلیت آن :

 

روشنایی هوشمند

امکانات خانه هوشمند، تفاوت خانه هوشمند و سنتی

 

هوشمند سازی روشنایی در سطح های مختلفی قابل پیاده سازی و استفاده هست.

در حالت ایده آل باید بتوان یک لامپ را به طرق مختلف مثل کلید سنتی، کلید لمسی (تاچ)، تاچ پنل، ریموت، اپلیکیشن موبایل و… خاموش و روشن نمود یا خودش به طور اتوماتیک تابع سناریو، شدت نور محیط یا حضور افراد خاموش روشن شود یا شدت روشنایی آن کم یا زیاد شود.

 

سرمایش و گرمایش هوشمند

کنترل هوشمند دما و رطوبت

 

در یک خانه هوشمند وقتی شما وارد منزل می شوید و سناریو ورود فعال می شود. سرمایش و گرمایش هوشمند شروع به کار می کند تا به دما و درجه ی مطلوبی که شما برنامه ریزی کرده بودید، برسد.

البته ممکن است در بعضی فضاها دستگاهها خاموش باشند یا دمای متفاوتی کار کنند. در بعضی فضاها هم مثل انبار، اتاق مهمان و … چون کمتر استفاده می کنید بر اساس حضور شما سیستم فعال می شود.

بیایید یک قدم عقب تر برویم، شما هفته گذشته هنگام ترک ویلای خود با فعال کردن برنامه خروج خود سیستم گرمایش از کف را خاموش کرده اید. و امروز می خواهید چند ساعت قبل از رسیدن خود به ویلا سیستم فعال شود. می توانید از طریق اپلیکیشن خانه هوشمند دمای منزل را چک کنید و در صورت لزوم گرمایش را فعال کنید. و یا حتی می توانید ساعت مشخصی تنظیم کنید که شیر برقی گرمایش از کف باز یا بسته شود.

این فرآیند هوشمند سازی سرمایش و گرمایش بسته به نوع سیستم از قبیل داکت اسپیلیت، چیلر فن کویل، گرمایش از کف یا رادیاتور، کولر آبی و …. هر کدام به شکل های متفاوتی پیاده سازی می شود.

 

سیستم اعلام سرقت و دزدگیر هوشمند

سیستم اعلام سرقت و دزدگیر هوشمند

 

شما با هوشمند کردن منزل خود سیستم ضد سرقت هوشمندی خواهید داشت که تمام تنظیمات لازم مثل فعال و غیر فعال کردن زون های مختلف (مثلا” حیوان خانگی در اتاق هست ولی می خواهید دزدگیر فعال شود. ) انتخاب مدت زمان به صدا در آمدن آژیر برای آزرده نشدن همسایه ها یا اینکه صدای آژیر به صدا در نیاید. و فقط ارسال پیامک به شماره های خاصی که تعریف شده انجام شود.

به یاد داشته باشید سیستم دزدگیر حتما نیاز به منبع تغذیه پشتیبان برای مواقع قطعی برق دارد.

تمامی این امکانات در محصولات و برندهای مختلف متفاوت است. که ساکنین نهایت آرامش خاطر را با سیستم سرقت جامع خانه هوشمند کوباکو تجربه خواهند کرد.

 

اعلام حریق هوشمند

اعلام حریق هوشمند

 

با بهره گیری از سنسور های مربوط به شناسایی حریق از جمله دود، حرارت، شعله، مونوکسید کربن و… و یکپارچه سازی در سیستم هوشمند میتوان حریق را در اماکن مسکونی و اداری و … تشخیص داده. و اعلام های لازم از جمله آژیر، تماس تلفنی، پیامک و… و همچنین اقدامات لازم مثل باز کردن پنجره ها، قطع گاز و…. را ترتیب داد.

 

دوربین مدار بسته

دوربین مدار بسته

 

در حوزه سیستم امنیتی و ضد سرقت در هوشمند سازی منزل می توان تصویر دوربین های مدار بسته را از طریق تاچ پنل های هوشمند داخل واحد یا همان اپلیکیشن گوشی موبایل خارج از واحد در هر جای دنیا داشت.

به طور مثال با همان تاچ پنل مرکزی که در منزل نصب شده علاوه بر کنترل تمام امکانات سیستم هوشمند خانه دوربین های پارکینگ، مشاعات، محل بازی کودکان، ورودی ساختمان ها و …. را نیز مشاهده کرد.

توجه داشته باشیم برای استفاده از دوربین ها در شبکه هوشمند نیاز به دوربین های IP داریم.

 

پرده برقی هوشمند

پرده برقی هوشمند

 

شما در خانه هوشمند خود میتوانید پرده برقی هوشمند را به روش های متفاوتی کنترل کنید، شامل:

  • کلید های هوشمند نصب شده ی
  • تاچ پنل ها
  • ریموت کنترل رادیویی از داخل منزل
  • اپلیکیشن موبایل

یا بر اساس تنظیمات قبلی شما به طور هوشمند در هر سناریو(مهمان ، خواب و…) یا شدت نور محیط داخل منزل طبق تنطیمات قبلی شما به طور اتوماتیک باز یا بسته شود.

 

پریز برق هوشمند

پریز برق هوشمند

 

کاربرد های پریز هوشمند می تواند بسیار متنوع باشد. شما در خانه هوشمند خود می توانید وجود جریان برق یا قطع بودن آن در پشت پریز هوشمند را مدیریت کنید. می توانید از طریق تاچ پنل یا اپلیکیشن موبایل خود مستقیما جریان را پشت یک پریز مشخص قطع یا وصل نمایید؛ یا این کار را طبق زمان بندی و برنامه، از پیش تعریف کنید یا حتی شدت جریان مصرفی دستگاه های متصل به هر پریز را مانیتور و کنترل نمایید.

پس می بینیم که در یک خانه هوشمند یک پریز ساده چقدر می تواند کاربردهای مختلفی برای آسایش و امنیت و مدیریت مصرف انرژی به ارمغان بیاورد.

 

آیفون هوشمند

آیفون خانه هوشمند

 

از تفاوت خانه هوشمند و سنتی می توان به آیفون هوشمند اشاره کرد. در خانه ای با آیفون هوشمند علاوه بر زیبایی، پنل داخل واحد و پنل ورودی ساختمان شما قابلیت های بیشتری خواهید داشت.

از جمله مهم ترین آن تماس تلفنی و تصویری از پنل درب ورودی ساختمان با ساکنین و امکان باز کردن درب هست که در زمان نبودن ساکنین بسیار کارگشا خواهد بود.

همچنین قابلیت تماس داخلی (اینترکام) بین واحد ها و با نگهبانی و لابی ساختمان را نیز خواهیم داشتم.

از سایر ویژگیها میتوان به امکان ورود به ساختمان از طریق کارت RFID یا پسوورد هست که در برخی محصولات در بازار این قابلیت ها وجود دارد که تمامی این امکانات را روی پنل های لمسی شیشه ای خانه هوشمند کوباکو تجربه خواهید کرد.

خوب است اشاره کنیم به طور کلی تر خود قابلیت یکپارچه شدن آیفون هوشمند داخل واحد ساختمان با خانه هوشمند در حال حاضر در برخی برندها قابل پیاده سازی هست.

 

آسانسور هوشمند

آسانسور هوشمند

 

در صورت پیاده سازی قابلیت آسانسور هوشمند در خانه با انتخاب سناریو خروج یا هر دکمه دیگری که در برنامه تعریف کرده ایم تا کفش های خود را پوشیده و به آسانسور برسیم آسانسور احضار خواهد شد.

یا برعکس زمانی که درب ساختمان را برای مهمان خود باز میکنیم آسانسور به استقبال آنها خواهد رفت و در طبقه ی منزل ما خواهد آمد.

 

آبیاری هوشمند

 

با سیستم آبیاری هوشمند در خانه ی هوشمند خود میتوانیم گیاهان خود را از طریق باز و بست کردن شیر برقی آب از داخل یا خارج منزل از هر جای دنیا آبیاری کنیم. همچنین این کار به طور اتوماتیک با زمان بندی طی هفته یا حتی اندازه گیری میزان رطوبت خاک نیز قابل انجام خواهد بود.

 

استخر سونا و جکوزی و خانه هوشمند

 

شما می توانید کنترل دما و تجهیزات استخرو سونا خود را از داخل منزل یا خارج منزل انجام دهید. به طور مثال پیش از رسیدن به منزل سونا را روشن نمایید که تا هنگام رسیدن شما آماده شود.

 

سیستم صوتی و تصویری هوشمند

 

همچون سایر تجهیزات می توانیم سیستم های صوتی و تصویری از جمله تلویزیون ، ویدیو پروژکتور و… را یکپارچه با سایر تجهیزات در کنترل داشته باشیم. مثلا وقتی سناریوی “جلسه در اتاق کنفرانس” در یک محیط اداری انتخاب شد ویدیو پروژکتور روشن شود و…

شما در خانه ی هوشمند خود نیز می توانید از روی تاچ پنل ها یا از طریق بلوتوث در اتاق خود یا کل منزل موزیک پخش نمایید. با تجهیزات سیستم صوتی هوشمند خانه هوشمند کوباکو نیز تجربه ی دلنشینی از سیستم صوتی هوشمند خواهید داشت.

 

سیستم شبیه ساز حضور

با فعال سازی سیستم شبیه ساز حضور در هنگام خروج، خانه هوشمند حضور شما را در منزل با روشن و خاموش کردن چراغ ها و تغییر وضعیت سایر تجهیزات شبیه سازی می کند.

 

برق اضطراری هوشمند

 

در یک خانه هوشمند می توانیم با نصب UPS امکان برق دهی به کلیه روشناییهای ساختمان در صورت قطع برق و بدون نیاز به سیمکشی متفاوت، میسر می شود. به این صورت که با قطع برق UPS به طور خودکار وارد مدار شده و با کنترل تعداد چراغهای روشن بر اساس اولویتهای تعیین شده، علاوه بر اینکه امکان برق دهی به کلیه روشنایی های ساختمان فراهم می شود، از ایجاد بار اضافه برای ups نیز جلوگیری خواهد شد.

البته این ویژگی از جمله امکانات خانه هوشمند کوباکو است که به دلیل طراحی سیستم در داخل کشور با سیستم خانه هوشمند یکپارچه پیاده سازی می شود.

 

سیستم کنترل تردد هوشمند

می توانیم در خانه هوشمند خود با استفاده از انواع تجهیزات از جمله قفل های مقابل برقی، انواع قفل های دیجیتال با اثر انگشت، کارت یا پسوورد برای بخش های مختلف برای افراد مختلف حتی در ساعت های مشخص سطح دسترسی تعریف نماییم. یا حتی برای پارکینگ ساختمان از طریق نصب تگ روی شیشه خودرو یا خواندن پلاک، تردد را کنترل نماییم.

 

با ثبت نظرات و پیشنهادات خود در مقاله امکانات خانه هوشمند و تفاوت خانه هوشمند و سنتی ما را در ارائه خدمات بهتر و کامل تر همراهی کنید.

امتیاز شما
استعلام قیمت هوشمند سازی
هوشمندسازی خانه و ساختمان با 10 سال ضمانت خدمات پس از فروش

دیگر مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

به پاس قدردانی از زمانی که در اختیار ما قرار دادید، با ارسال مستقیم شماره‌ی خود از طریق فرم زیر برای کارشناسان ما، از خدمات مشاوره و بازدید رایگان از پروژه در بهار 1403 بهره‌مند شوید.