جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

سیستم سرمایش و گرمایش خانه هوشمند

فهرست مطالب و عناوین
سیستم سرمایش و گرمایش خانه هوشمند

امکان کنترل ایده آل تهویه مطبوع بنابر تغییرات پیش بینی نشده دما و رطوبت در محیط

در سیستم سرمایش و گرمایش خانه هوشمند کنترل دما و رطوبت به نحو مطلوب و انعطاف پذیری در قالب یک طیف قابل انتخاب حرارتی و رطوبتی  توسط سنسورهای حساس نسبت به تغییرات دما و رطوبت محیط امکان پذیر است.

  • امکان انجام تنظیمات از راه دور از طریق ریموت کنترل، پنل های لمسی و اپلیکیشن در تلفن موبایل در هرجا که باشند، امکان پذیر است.
  • به علت مصرف انرژی فقط در زمان های واقعا مورد نیاز (براساس تغییرات محیطی) از هدررفت مقادیر زیادی از انرژی چه در مقیاس یک واحد مسکونی و چه در مقیاس منطقه ای و کشوری جلوگیری می شود.

هوشمند سازی سیستم سرمایش و گرمایش با توجه به تنوع این سیستم ها به روش های مختلفی اجرا می شود.

در واقع با رجوع به تعریف هوشمند سازی، بناست هر کدام از تجهیزات را یکپارچه با سایر تجهیزات در کنترل بگیریم. پس منطقا می بایست ببینیم نحوه ی عملکرد آن تجهیز چگونه است. سپس بتوانیم آن را کنترل نماییم.

پس بنابراین با توجه به وجود انواع مختلف سیستم های سرمایش و گرمایش موجود در بازار که در پروژه ها مورد استفاده قرار می گیرند. اجرای هوشمند سازی سیستم سرمایش و گرمایش نیز به روش های مختلف انجام می شود.

کنترل هوشمند فن کویل (چیلر و فن کویل) چگونه کار می کند؟

همانطور که می دانیم در این سیستم سرمایش و گرمایش در هر فضا (زون) یک یا چند دستگاه فن کویل (سقفی ،دیواری، زمینی و…) داخل واحد قرار می گیرد. که آب گرم یا سرد با توجه به فصل سال از خارج واحد (موتورخانه، پکیج یا چیلر…) با لوله کشی به هر یک از دستگاه های فن کویل می رسد. و با چرخش داخل کویل آن را گرم یا سرد کرده و هوای مطلوب توسط فن به داخل فضا پرتاب می شود.

این فرایند به یک سنسور دما در هر یک از فضاهای واحد نیاز دارد تا ما دمای موجود آن زون را داشته باشیم.

همچنین کنترلری که کاربر توسط آن دمایی که مورد نظر یا ست پوینت (set point) خود هست را وارد نمایید. و یا دور فن مورد نظر(معمولا 3 دور) را انتخاب یا در حالت اتوماتیک قرار دهد. که در این صورت فن کویل با توجه به مقدار اختلاف دمای موجود و مورد نظر دور فن را انتخاب می کند.

خوب این فرآیند در حالت سنتی توسط ترموستات فن کویل انجام می شود که با توجه به نوع فن کویل روی خود دستگاه یا روی دیوار جداگانه نصب می شود که داخل آن سنسور مذکور و عملگر( رله) مورد نظر برای فعال سازی هر یک از دور های فن کویل قرار دارد.

ماژول کنترل فن کویل ، ترموستات هوشمند

در زمان هوشمند سازی پروژه ای که در سیستم سرمایش و گرمایش آن از فن کویل استفاده شده از ترموستات های هوشمند استفاده می کنیم. به این معنی که علاوه بر عملکرد ترموستات که در حالت سنتی در بالا توضیح داده شد ، به شبکه هوشمند متصل است. این اتصال به ما امکان کنترل خاموش و روشن و دما، و دور هر یک از فن کویل را از هر جای دنیا توسط موبایل و تبلت میدهد. یا همچنین از هر یک از تاچ پنل های داخل منزل میتوانیم فن کویل های کلیه فضا ها را کنترل نماییم.

همچنین تنظیمات مختلف با انتخاب هر سناریو برای فن کویل ها اعمال شود. در این حالت عملگرها برای فعال سازی دور های فن کویل می تواند داخل تابلو برق هوشمند قرار گیرند.دراین صورت نیاز به ماژول کنترل فن کویل در تابلو هوشمند و پیرو آن فضای مجزا در تابلو برق هوشمند و صرف هزینه خواهیم داشت. ( البته در تجهیزات هوشمند کوباکو این مسئله نیز رفع گردیده است).

لازم به ذکر است حجم آب ورودی به کویل نیز توسط شیر برقی قابل کنترل است.

خوب است اشاره کنیم ترموستات های خانه هوشمند کوباکو ساخت ایران با ظاهر زیبا از جنس شیشه دارای امکانات کامل به صورت سنتی و هوشمند قابل استفاده میباشند؛ ضمن اینکه در صورت استفاده از هر یک از تاچ پنل های کوباکو دیگر نیازی به نصب ترموستات مجزا داخل آن فضا نخواهیم داشت؛ چرا که تاچ پنل ها دارای سنسور دما و صفحه ی پیشرفته ی کنترل فن کویل می باشند.

کنترل هوشمند داکت اسپلیت چگونه کار می کند؟

غالب داکت اسپلیت های موجود در بازار در حال حاضر دارای ریموت کنترل می باشند که مانند اسپلیت کنترل می شوند. به این صورت که مانند تلویزیون و.. ریموت کنترل را مقابل دستگاه گرفته و با فشردن هر دکمه یک کد مخصوص توسط امواج مادون قرمز (IR) به گیرنده که روی دستگاه نصب هست ارسال می شود. دستگاه با توجه به دستوری که برای آن کد از قبل تعریف شده، تغییرات مورد نظر را انجام میدهد.

ریموت فرستنده IR

برای کنترل داکت اسپلیت نیاز به یک ریموت فرستنده IR خواهیم داشت تا مقابل دستگاه معمولا روی سقف نصب کنیم. چرا که همانطور که می دانیم امواج IR مستقیم حرکت می کنند. به همین دلیل برای ارسال دستور به سایر دستگاه ها نیز مثل تلوزیون هم می بایست ریموت کنترل را روبروی آنها قرار بدهیم.

در قدم بعدی کدهایی که در قسمت بالا توضیح داده شد را یکی یکی به فرستنده IR معرفی می کنیم، یا در اصطلاح learn می کنیم.حال داکت اسپیلت را با سایر تجهیزات سیستم هوشمند یکپارچه کردیم و بدون نیاز به ریموت کنترل دستگاه قادر خواهیم بود از هرجای دنیا یا توسط سناریو ها و… آن را کنترل نماییم. در واقع فرستنده ی IR نقش همان کنترل را در حالت سنتی ایفا می کند.

کنترل هوشمند اسپلیت

همانطور که میدانیم عملکرد و کاربرد اسپیلت کمی متفاوت از داکت اسپیلت است اما نحوه ی کنترل آن مشابه داکت اسپیلت میباشد.

کنترل هوشمند VRF (وی ار اف)

همانطور که می دانیم عملکرد و کاربرد سیستم سرمایش و گرمایش VRF نیز مشابه داکت اسپلیت است. که با توجه به نوع دستگاه VRF دارای تفاوت های مختلفی است. نکته قابل توجه اینکه دستگاه های VRF موجود در بازار در حال حاضر عموما دارای ریموت کنترل می باشند که در این صورت کنترل و هوشمند سازی VRF مشابه توضیحات داکت اسپیلت خواهد بود. در غیر اینصورت با توجه به نوع عملکرد و پروتکل دستگاه VRF نیاز به مبدل (Gateway) خواهیم داشت. تا دستگاه را با شبکه هوشمند خود یکپارچه کنیم و دیتا ارسال و دریافت نماییم.

کولر آبی هوشمند چگونه کار میکند؟

با نحوه ی عملکرد کولر آبی همه آشنا هستیم. ابزار کنترلی که در اختیار داریم خاموش و روشن و تغییر دور تند و کند دور موتور و خاموش و روشن نمودن پمپ آب کولر آبی است.

کنترل هوشمند کولر آبی با کلید هوشمند

یکی از راههایی که کولر آبی را هوشمند کنیم در بازار استفاده از کلید هوشمند کولر آبی است. با استفاده از این کلید که به جای کلید سنتی کولر نصب می شود می توانیم بصورت بی سیم از طریق ریموت کنترل و یا با استفاده از ترموستات داخل کلید بر اساس دما یا تایمر موتور کولر را خاموش و روشن کنیم.

با هوشمند کردن کولر آبی انتظار داریم کولر نیز یکی از اعضای تجهیزات در شبکه هوشمند یکپارچه ی منزل باشد تا با انتخاب سناریو خروج خاموش شود یا در سناریو مهمان با دور تند کار کند و… یا بتوانیم 2 ساعت قبل از زمان بازگشت از مسافرت در فصل تابستان کولر را از طریق اپلیکیشن گوشی موبایل روشن کنیم.

تمامی امکانات یاد شده برای هوشمندسازی کولر آبی در تجهیزات خانه هوشمند کوباکو قابل پیاده سازی است. همچنین در صورت استفاده از هر یک از تاچ پنل های کوباکو دیگر نیازی به تهیه کلید جداگانه برای کنترل کولر آبی نخواهیم داشت.

شوفاژ و رادیاتور هوشمند چگونه کار می کند؟

همانطور که می دانیم در این سیستم گرمایشی یک منبع گرمایشی مثل پکیج یا موتورخانه آب گرم را به داخل منزل رسانده و با چرخش در رادیاتورها در هر یک از فضا های خانه بصورت همرفتی فضای مورد نظر گرم می شود.

شیرهای برقی سلونوئیدی یا تدریجی

برای کنترل این سیستم گرمایشی طبیعتا می بایست از شیرهای برقی استفاده کنیم. این شیرهای برقی می تواند در قسمت کلتورها نصب شوند و درحالت دیگر شیر های ترموستات برقی که روی هر یک از رادیاتور ها نصب می شوند.

درحالت دوم می توانیم هر یک از رادیاتور ها را جداگانه کنترل کنیم اما صدای قطع و وصل عمگلر شیر برقی سلونوئیدی به ویژه در اتاق خواب آزار دهنده خواهد بود. با استفاده از شیر برقی تدریجی این مسئله مرتفع خواهد شد که البته هزینه نسبتا بالاتری خواهد داشت.

در خانه هوشمند کوباکو هر یک از شیر های برقی یک کانال خروجی از ماژول IO (ماژول ورودی / خروجی) را به خود اختصاص داده و از روی تاچ پنل ها و اپلیکیشن موبایل یا حتی پیامک از هر جای دنیا یا بر اساس دمای محیط ، سناریوی انتخابی و… شیرهای برقی را در ایده آل ترین حالت ممکن کنترل کرد.

رادیاتور هوشمند قرنیزی چگونه کار می کند؟

عملکرد رادیاتور های قرنیزی مشابه با شوفاژ رادیاتور های معمول هست با این تفاوت که به جای پنل های رادیاتور در هر فضا از فضای پشت قرنیز برای عبور لوله آب گرم استفاده شده است. بنابراین کنترل رادیاتور قرنیزی هوشمند نیز مشابه حالت شوفاژ و رادیاتور هوشمند خواهد بود و توسط شیر برقی که سر راه هر فضا قرار میگیرد کنترل خواهد شد.

گرمایش از کف هوشمند

نوع عملکرد و هوشمند سازی سیستم گرمایش از کف نیز مشابه رادیاتور هوشمند قرنیزی است.

5/5 - (1 امتیاز)
استعلام قیمت هوشمند سازی
هوشمندسازی خانه و ساختمان با 10 سال ضمانت خدمات پس از فروش

دیگر مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره و بازدید رایگان از پروژه

به پاس قدردانی از وقتی که در اختیار ما قرار دادید، با ارسال مستقیم شماره‌ی خود از طریق فرم زیر برای کارشناسان ما، از خدمات مشاوره و بازدید رایگان از پروژه در اسرع وقت بهره‌مند شوید.