روشنایی هوشمند

فهرست مطالب و عناوین

می توان گفت اکثر مواقع به خصوص در ایران اولین موردی که از یک خانه هوشمند انتظار می رود سیستم روشنایی هوشمند است. در حدی که گاهی به اشتباه این 2 مورد با هم جابه جا می شوند! به این معنی که مثلا کنترل چراغ های خانه با موبایل در یک خانه را به اشتباه به عنوان خانه ای هوشمند یاد می کنند! در این نوشته به هوشمند سازی روشنایی و نحوه استعلام قیمت سیستم های روشنایی می پردازیم. همراه ما باشید….

 

استعلام قیمت هوشمند سازی روشنایی

 

 

برند ایرانی خانه هوشمند کوباکو با بیش از 13 سال سابقه‌ی تولید تجهیزات هوشمندسازی خانه و همگام با برندهای سراسر جهان، محصولات خود را بر بستر سیم کشی سنتی و سیم کشی هوشمند با دو سال گارانتی و 10 سال خدمات پس از فروش به شما عزیزان ارائه می کند. برای استعلام قیمت روشنایی هوشمند خانه کافی ست همین حالا با تلفن 02188850534 تماس بگیرید و یا از طریق فرم زیر، اطلاعات خود را برای ما ارسال کنید تا در اسرع وقت با شما تماس بگیریم.

 

مشاوره و بازدید رایگان

 

تعریف و یک کاربرد از روشنایی خانه هوشمند

همه ما یک ساعت درونی داریم که بدنمان از آن برای تنظیم خود استفاده می کند. این فرآیند بیولوژیکی که ریتم شبانه روزی ما نامیده می شود، به بدن ما کمک می کند تا در الگوهای طبیعی قرار گیرد و به ما اجازه می دهد بدانیم چه زمانی غذا بخوریم، بخوابیم، بیدار شویم و کار کنیم. تا همین اواخر در تاریخ بشر، این فرآیند عمدتاً توسط الگوی طبیعی خورشید و نوری که ارائه می‌کند هدایت می‌شد.

 

با گذشت زمان و بیشتر ساکن ماندن انسان در داخل محیطهای بسته و همچنین توانایی بشر برای ایجاد نور مصنوعی، این ریتم شبانه روزی به راحتی مختل می شود. بنابراین، می تواند بر الگوهای خواب، تمرکز، حافظه و سلامت کلی ما تأثیر بگذارد.

 

اینجاست که مزایای هوشمند سازی روشنایی با یک راه حل مشخص می شود. برای مثال، در حل مشکل بالا، لامپ‌های هوشمند را می‌توان به طور خودکار تنظیم کرد تا با کنترل چراغ های خانه با موبایل نور خورشید را در طول روز تقلید کند و قدرت نور خورشید را به خانه شما بیاورد. این اتوماسیون فراتر از روشن یا خاموش کردن ساده‌ی چراغ‌های هوشمند هنگام طلوع یا غروب خورشید است.

 

کنترل روشنایی هوشمند

اگر بخواهیم قدم به قدم روش های کنترل روشنایی هوشمند را بررسی کنیم، می‌بینیم در سیستم روشنایی هوشمند یک لامپ با کلیدهای سنتی مثل قبل همچنان نیز قابل کنترل و خاموش و روشن کردن است.

 

البته فقط در برخی برندهای هوشمندسازی از جمله کوباکو این امکان موجود است!

 

قدم بعدی جایگزین کردن کلید سنتی برای کنترل است که شامل موارد زیر است:

 

نکته قابل توجه این است که میبایست این دستور دهنده ها همگی با هم یکپارچه و در اصطلاح دارای فیدبک باشند. مثلا وقتی با ریموت لامپ را خاموش میکنیم روی اپلیکیشن موبایل یا تاچ پنل تغییر وضعیت همان لامپ را ببینیم.

تا اینجا در واقع ما فرمان دهنده ها را متنوع کردیم و از اینجا به بعد، کنترل کمی هوشمند تر انجام می شود که با تعریف خانه هوشمند منطبق تر خواهد بود.

 

سیستم کنترل روشنایی بر اساس حضور افراد

با سیستم روشنایی هوشمند ساختمان قادر خواهیم بود برنامه ریزی همان لامپ را با توجه به حضور افراد و استفاده از سنسورهای حضور یا سنسورهای حرکتی صورت بدهیم؛ که بیشتر جهت روشنایی هایی که بی استفاده روشن می مانند به ویژه در محیط های اداری یا روشنایی هوشمند راه پله ها استفاده می شود.

 

روشنایی هوشمند خانه بر اساس تنظیمات سناریو

ما در یک خانه هوشمند این امکان را داریم که تمام روشنایی های خانه را به دلخواه خود برای هر یک از سناریو ها تنظیم و ذخیره کنیم و همچنین هر بار با انتخاب سناریو کلیه تنطیمات اعمال شود؛ مثلا در سناریو خواب همه لامپ ها خاموش به جز نور راهرو که مثلا 20 درصد هست و رنگ نور مخفی RGB آبی کم رنگ خواهد بود.

 

هوشمند سازی روشنایی

 

روشنایی هوشمند خانه بر اساس تنظیمات شدت روشنایی ( لوکس نور)

نهایتا در یک خانه هوشمند امکان کنترل روشنایی بر اساس شدت روشنایی محیط نیز فراهم هست. به این شکل که شما لوکس نور (واحد اندازه گیری شدت نور ) را انتخاب می کنید و سیستم روشنایی هوشمند تعداد لامپ های روشنایی را افزایش و یا کاهش می دهد تا به شدت نور مورد نظر برسد.

همانطور که می‌دانید، این کار به کمک دیتای ورودی از سنسور لوکس متر که در هر فضای مورد نظر نصب و کالیبره شده صورت می پذیرد. توجه داشته باشید که حتی می توان تلفیقی از این موارد را داشته باشید. مثلاً سناریوی مهمان را انتخاب کنیم و بر اساس شدت نور مورد نظر که از قبل تعریف کردیم، همه ی روشنایی ها روشن شود و رنگ نورهای RGB به رنگ دلخواه در بیایید. یا در سناریوهای دیگری با توجه به حضور افراد لامپ ها خاموش و روشن گردد.

می توان گفت با کنترل روشنایی بر اساس سناریوها، حضور افراد و لوکس نور محیط می توان ایده آل ترین (البته تا به حال ) سیستم هوشمند را تجزیه کرد.

 

اثر استفاده از روشنایی هوشمند در مصرف بهینه انرژی

آیا نگران تأثیر زیست محیطی چراغ های هوشمند خود هستید؟ آیا قبض برق شما با تمام روشنایی خانه شما خیلی بالا می رود؟ آیا تا به حال از خرید یا تعطیلات به خانه آمده اید و متوجه شده اید که یک یا دو چراغ خانه را روشن کرده اید؟

روشنایی هوشمند می تواند با افزایش بهره وری انرژی و در عین حال کاهش هزینه ها، به کاهش این چالش ها کمک کند. لامپ های ال ای دی به تنهایی تا 75 درصد انرژی کمتری نسبت به لامپ های معمولی مصرف می کنند.

در خانه ای که هوشمند شده است، تنظیم نور خانه برای بهره گیری حداکثر از نور طبیعی (آفتاب) در تمام فضاها و ساعات قابل استفاده، به بهترین حالت انجام می گیرد؛

به نحوی که:

  1. حداکثر استفاده ی مفید برای بینایی، بهداشت و سلامتی و حس سرزندگی و شادابی ساکنین فراهم می آید.
  2. در عین حال در زمان و محل هایی که داشتن نور آفتاب در خانه مطلوب نیست، توسط سایه بان ها و سطوح و فیلترهای پیش بینی شده ی قابل تنظیم، شدت  نور در خانه کنترل یا کم می شود.
    • (مثل نور آفتاب مستقیم در بخش های حساس آشپزخانه – و یا نور آفتاب مستقیم غرب در فضای اتاق خواب یا هنگام مطالعه)
  3. استفاده از انرژی الکتریکی برای تامین روشنایی فضاها به حداقل می رسد.
    1. کاهش هزینه های مصرف انرژی خانوار
    2. صرفه جویی مصرف ذخایر انرژی کشور در طولانی مدت

 

روشنایی خانه هوشمند

 

کنترل انعطاف پذیر از طریق روشنایی هوشمند

دلیل اصلی موفقیت خانه های هوشمند به شخصی سازی بازمی گردد. فناوری خانه هوشمند به شما این امکان را می دهد که خانه خود را همانطور که می خواهید کنترل کنید. این به معنای کنترل صدا برای برخی، اتوماسیون های سفارشی برای برخی دیگر، و صفحه کلیدهای طراحی شده برای کسانی است که روش ملموس تری را برای کنترل خانه های خود ترجیح می دهند. البته بسیاری از خانه های هوشمند ترکیبی از همه موارد فوق را دارند که به آنها امکان کنترل کامل بر فناوری خانه خود را می دهد.

این امر به ویژه در مورد روشنایی خانه هوشمند صادق است. اگر به تمام چراغ‌های خانه‌تان فکر می‌کنید، احتمالاً بیشتر از آنچه فکر می‌کنید وجود دارند. از چراغ های کنار تخت یا نوارهای روشنایی راهرو گرفته تا نورپردازی در فضای باز، هر روز چیزهای زیادی برای روشن و خاموش کردن وجود دارد. اما به لطف لامپ‌های هوشمند، می‌توانید روشنایی را با هم گروه‌بندی کنید و کل اتاق‌ها را تنها با یک ضربه صفحه کلید روشن کنید، کل خانه‌تان را با یک فرمان صوتی روشن کنید، یا چراغ‌های بیرون را از طریق یک کنترل از راه دور کنترل کنید. این نه تنها یک راحتی برای آسان‌تر کردن زندگی شماست، بلکه تضمین می‌کند که روشنایی خانه‌تان از بین نمی‌رود و روزانه بدون استفاده باقی می‌ماند.

4.3/5 - (3 امتیاز)
استعلام قیمت هوشمند سازی
هوشمندسازی خانه و ساختمان با 10 سال ضمانت خدمات پس از فروش

دیگر مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

به پاس قدردانی از زمانی که در اختیار ما قرار دادید، با ارسال مستقیم شماره‌ی خود از طریق فرم زیر برای کارشناسان ما، از خدمات مشاوره و بازدید رایگان از پروژه در تابستان 1403 بهره‌مند شوید.