تفاوت سیم کشی سنتی و هوشمند

فهرست مطالب و عناوین
تفاوت سیم کشی سنتی و هوشمند

با روند رو به رشد استفاده از خانه هوشمند و هوشمند سازی پروژه های درحال ساخت توسط مجریان و پیمانکاران برق ساختمان، تفاوت سیم کشی سنتی و هوشمند یکی از دغدغه های اصلی برای دوستانی که برای بار اول تجربه اجرای سیم کشی هوشمند ساختمان را دارند است.

خانه هوشمند کوباکو با هدف ارتقا سطح اطلاعات و دانش فنی برقکاران، صاحبان پروژه و دیگر متخصصان علاقه مند به هوشمند سازی ساختمان، آموزش های طبقه بندی شده و کاملی را در قالب مقاله، کتاب و فیلم به صورت کاملا رایگان در اختیار شما عزیزان قرار داده است.

شما می توانید با کلیک روی لینک آموزش هوشمند سازی ساختمان از آموزش های ما به صورت کامل استفاده کنید.

مقایسه تفاوت سیم کشی سنتی و هوشمند

نحوه سیم کشی خانه هوشمند با سیم کشی سنتی تفاوت هایی دارد که در یک بیان ساده می توان گفت در حالت سنتی برای کنترل هر مصرف کننده، کلیدی سر راه تغذیه آن قرار می دهیم ولی در سیم کشی هوشمند یک خانه طبق استاندارد سیم کشی هوشمند تمامی مصرف کننده ها از تابلو برق هوشمند و در واقع ماژولهای خروجی (مثل رله و …) تغذیه و کنترل می شوند.

نحوه سیم کشی هوشمند

در شکل زیر به طور شماتیک تفاوت سیم کشی هوشمند روشنایی و سیم کشی سنتی را ملاحظه می فرمایید.

سیم کشی روشنایی سنتی :

 

سیم کشی سنتی

نحوه سیم کشی روشنایی هوشمند:

سیم کشی روشنایی هوشمند

سیم کشی کلید هوشمند

همزمان در شکل شماتیک فوق نحوه سیم کشی کلید هوشمند را نیز ملاحظه میفرمایید.

خط سبز در شکل نماد کابل دیتا میباشد که عموما از کابل شبکه یا کابل  KNX استفاده میگردد.

نقشه سیم کشی خانه هوشمند

همچنین از این قسمت نمونه نقشه سیم کشی برق هوشمند ساختمان را دانلود فرمایید.

توجه فرمایید که این نقشه صرفا جهت آشنایی بیشتر با نحوه ی سیم کشی برق هوشمند ساختمان میباشد و میتوانید جهت هرگونه سوال و ابهامی برای پروژه های اجرایی از کارشناسان خانه هوشمند کوباکو به طور رایگان مشاوره بگیرید.

خانه هوشمند بدون سیم کشی

برخی از سیستم های خانه هوشمند که بیشتر مناسب ساختمان های ساخته شده و در حال بهره برداری هستند، ارتباط بین تجهیزات هوشمند را به طور وایرلس (بی سیم) انجام می دهند.

که بدیهی است در این حالت نیز همچنان نیاز به سیم کشی برای تغذیه مصرف کننده ها مثل روشنایی ها، فن کوئل و …. هستیم و صرفا دستورات و دیتا بین قطعات به طور بی سیم منتقل می شود که برای روشن تر شدن این موضوع به مقایسه خانه هوشمند سیمی و بیسیم مراجعه فرمایید.

آموزش سیم کشی هوشمند ساختمان

خانه هوشمند کوباکو ضمن درک دغدغه سازندگان و مجریان برق ساختمان با توجه به بروز سوالات مختلف در حین تصمیم گیری و اجرا و از طرفی ضرورت اجرای هوشمند سازی ساختمان، اقدام به برگزاری دوره ای کلاس ها آموزشی هوشمند سازی ساختمان می نماید. این دوره های آموزشی برای عزیزانی که برای اولین بار قصد هوشمند سازی ساختمان خود یا به روز رسانی دانش خود در این حوزه را دارند مورد استفاده قرارگیرد.

همچنین شما می توانید از آموزش هوشمند سازی که به صورت رایگان در سایت خانه هوشمند کوباکو قرار گرفته است استفاده کنید.

نحوه سیم کشی KNX

همانطور که میدانیم KNX یکی از پروتکل های هوشمند سازی رایج در دنیا است که توسط انجمن KNX در بلژیک ارائه شده و مدیریت میشود. نحوه سیم کشی این پروتکل نیز مطابق با توضیحات فوق است.

لازم به ذکر است نحوه سیم کشی تجهیزات هوشمند خانه هوشمند کوباکو نیز کاملا مطابق با توضیحات فوق و استاندارد های جهانی از جمله پروتکل KNX میباشد.

استاندارد سیم کشی هوشمند برق ساختمان

استاندارد سیم کشی هوشمند ساختمان در اصطلاح به شکل ستاره ای هست که در دنیا در حال اجرا است. تمامی استاندارد های معتبر از جمله بیش از 480 شرکت تولید کننده تحت پروتکل KNX این استاندارد را رعایت می نمایند. لذا سایر روش های مابین اینها که به شکل غیر استاندارد هستند (به دلیل خطاهای تولید و اجرا و …) مشکلات متعددی در زمان کاربری و نگهداری ایجاد میکنند.

از جمله عدم انعطاف پذیری ، ضعیف بودن رله ها که منجر به سوختگی و… می شود، صدای رله ها در فضای بهره برداری و…

در نهایت در صورت هر گونه ابهام کارشناسان ما در خانه هوشمند کوباکو مفتخر به ارائه مشاوره رایگان میباشند.

شما میتوانید سوال خود را از طریق تماس یا پر کردن فرم در صفحه تماس با کوباکو ارسال فرمایید.

4.8/5 - (5 امتیاز)
استعلام قیمت هوشمند سازی
هوشمندسازی خانه و ساختمان با 10 سال ضمانت خدمات پس از فروش

دیگر مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

به پاس قدردانی از زمانی که در اختیار ما قرار دادید، با ارسال مستقیم شماره‌ی خود از طریق فرم زیر برای کارشناسان ما، از خدمات مشاوره و بازدید رایگان از پروژه در بهار 1403 بهره‌مند شوید.